, , , ,

Nowy podcast „Blazing the Trail” opowiada o początkach ludzkości

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,

Niedawno swoją premierę miał anglojęzyczny podcast „Blazing the Trail”, pięcioodcinkowa seria stworzona dzięki współpracy Australian Museum, Uniwersytetu w Sydney i BreakThru Productions. Podcast zabiera słuchaczy w fascynującą podróż przez miliony lat ewolucji człowieka – od afrykańskich korzeni po podbój świata przez Homo sapiens.

Seria koncentruje się na kluczowych momentach w rozwoju ludzkości, takich jak: opanowanie ognia, wynalezienie narzędzi, powstanie języka oraz niezwykła zdolność do adaptacji i migracji.

Dr Amy Way, archeolog z Australian Museum i wykładowczyni Uniwersytetu w Sydney, specjalizująca się w badaniach nad kamiennymi artefaktami, podkreśla znaczenie podcastu: – „Blazing the Trail” to okazja, by lepiej zrozumieć, jak Homo sapiens osiągnął swoją dominującą pozycję na Ziemi. Dzięki badaniom wybitnych naukowców, ten podcast przybliża słuchaczom wspólną historię ludzkości oraz wyjaśnia, dlaczego to właśnie my przetrwaliśmy” – mówi dr Way.

Hugh Welchman, reżyser, producent i scenarzysta z BreakThru Productions, dodaje: – „Ostatnie dwie dekady przyniosły więcej odkryć na temat naszych początków niż poprzednie dwa tysiąclecia. Podcast ten to swoiste Paleoantropologia 101 – przystępny kurs dla każdego, kto chce zrozumieć, co uczyniło nas ludźmi”.

Podcast wpisuje się również w obchody 50. rocznicy odkrycia słynnej Lucy – szkieletu sprzed 3,2 miliona lat, który stał się kluczowym elementem naszej wiedzy o ewolucji. Jak podkreśla prof. Kris Helgen, Dyrektor Australian Museum Research Institute: – „Refleksja nad tym odkryciem pokazuje, jak ważne są nasze zdolności adaptacyjne. To one pozwoliły nam przetrwać i będą kluczowe dla naszej przyszłości”.

Eksperci z całego świata

W przygotowanie serii zaangażowani byli zarówno uznani specjaliści, jak i wschodzące gwiazdy nauki, m.in.:

  • Prof. Christopher Stringer (Natural History Museum, Londyn, Wielka Brytania)
  • Prof. Emma Mbua (National Museum of Kenya, Kenia)
  • Dr Keneiloe Molopyane (University of the Witwatersrand, RPA)
  • Prof. Andrzej Wiśniewski (Uniwersytet Wrocławski – odcinek nr 2!)

Tematy odcinków

  1. Kim jesteśmy? – Początki Homo sapiens.
  2. Nie byliśmy sami – Spotkanie z wymarłymi krewniakami.
  3. Zabawa z ogniem – Ewolucyjny przełom.
  4. Odnalezienie głosu – Jak powstał język.
  5. Poza Afrykę – Migracje w nowe, nieznane środowiska.

Gdzie słuchać?

Podcast dostępny jest na platformach streamingowych, takich jak Spotify, YouTube i Audible. Niestety jest ona dostępna jedynie w języku angielskim, na ten moment wersja po polsku nie jest przewidywana. Zwiastun wideo dostępny jest także na YouTubie.

Dodaj komentarz

css.php