Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego odsłonili wschodnią stronę późnośredniowiecznego zamku w Koziegłowach. I choć badania były tutaj prowadzone już w latach 60. XX wieku, to dopiero te zeszłoroczne doprowadziły do ustalenia, że zamek założono w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska.
W celu zweryfikowania wyników poprzednich badań, a także odkrycia nowych danych, podjęto decyzję o odsłonięciu wschodniej części zamku. Wpierw należało usunąć hałdy ziemi powstałe nie tylko w wyniku wcześniejszych badań, ale również rozbiórki murów w XIX wieku. W wyniku tych działań udało się odsłonić fundamenty wieży bramnej oraz muru obwodowego wraz z północno-wschodnim narożnikiem zamku. Dzięki temu udało się odtworzyć wielkość i kształt tego późnośredniowiecznego obiektu obronnego.
Badacze odkryli również, że wieża jest nieco późniejsza niż mury obwodowe, co sugeruje, że zamek był budowany etapami. To odkrycie otwiera nowe możliwości interpretacji historii tego miejsca. Dotychczas przypuszczano, że zamek został wybudowany w całości przez Krystyna z Koziegłów. Teraz okazuje się, że za jedną z faz budowlanych mógł być odpowiedzialny również jeden z synów Krystyna, który dostawił wieżę bramną, by podnieść walory obronne zamku.
Ze źródeł historycznych wiadomo, że już pod koniec XVI wieku zamek w Koziegłowach był w stanie ruiny. W XIX wieku rosyjskie władze podjęły decyzję o rozebraniu pozostałości zamku i wykorzystaniu kamieni na budowę drogi do miejscowości Gniazdów. Mimo to, pozostało wiele reliktów do analizy, ponieważ Rosjanie rozebrali zamek tylko do poziomu ziemi. Mury zamku są grube na 2,5 metra i sięgają bardzo głęboko, co sugeruje, że były one zbudowane z wielką starannością.
Nowym jest również ustalenie, że zamek zbudowano w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska z bardzo czytelnym podgrodziem. Wały zostały jednak częściowo zniszczone w trakcie budowy późniejszego zamku. To jednak właśnie grodzisko należy wiązać ze wspominanymi w innych serwisach informacyjnych czasami Bolesława Krzywoustego (1086-1138). Budowa zamków to czasy późniejsze, a dla przypomnienia – aktualnie za najstarszy zamek na terenie dzisiejszej Polski uważany jest zamek Lenno we Wleniu, którego początki datowane są na 2 poł. XII w.
Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego chcą zweryfikować swoje tegoroczne odkrycia w przyszłym roku. Zamierzają przeprowadzić szereg badań metodami nieinwazyjnymi oraz zlecić przeprowadzenie analiz specjalistycznych. W tym datowań obiektu różnymi metodami datowania bezwzględnego, przeprowadzić odwierty i użyć innych nowoczesnych metod, by lepiej zrozumieć obiekt i zaktualizować wszystkie informacje dotyczące jego ochrony.
Prace archeologiczne na zamku w Koziegłowach prowadzili doktoranci i studenci z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr. Artura Gintera. Współpracowali oni z kilkoma stowarzyszeniami lokalnych pasjonatów, w tym ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym Szaniec 1863 oraz Grupy Częstochowskiej „Perun”. Ich członkowie pomagali w poszukiwaniach nie tylko z pomocą detektorów metali, ale także zajmowali się oczyszczaniem murów i eksploracją. Dzięki ich pomocy udało się pozyskać ciekawe zabytki, w tym połowę pieczęci jednego z właścicieli zamku, znalezioną przez jednego z poszukiwaczy na hałdach z lat 60. XX wieku.
Gmina Koziegłowy planuje złożyć wniosek o dofinansowanie dla kolejnego etapu prac archeologicznych, by móc przygotować się do programu rewitalizacji zamku. W przyszłości, osoby zwiedzające to miejsce będą mogły jednocześnie obejrzeć pozostałości obu tych jakże odmiennych założeń obronnych.
Źródło: kozieglowy.pl
Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst”