Nowy film Zdzisława Cozaca ma zakończyć żywot mitu o Wielkiej Lechii | Archeologia Żywa

Nowy film Zdzisława Cozaca ma zakończyć żywot mitu o Wielkiej Lechii

 • 792
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Co działo się na ziemiach między Wisłą a Odrą w okresie, gdy miało się tam rozwijać fantastyczne słowiańskie imperium Wielkiej Lechii? Na to pytanie ma odpowiedzieć film „Z otchłani pradziejów”. Gotowy już jest jego scenariusz – poinformował PAP jego twórca, Zdzisław Cozac.

„Nowy film ma być odpowiedzią na coraz bardziej popularną koncepcję istnienia mitycznego imperium Wielkiej Lechii, którego jakoby jesteśmy spadkobiercami w linii prostej” – wyjaśnił w rozmowie z PAP reżyser filmów popularnonaukowych o historii Polski Zdzisław Cozac.

Twórca poinformował PAP, że scenariusz jest już gotowy; wybrano również miejsca zdjęciowe. Jednocześnie Cozac cały czas śledzi prace wykopaliskowe, które rozpoczną się lub będą kontynuowane w przyszłym roku. Teraz czeka na decyzje dotyczącą finansowania produkcji ze strony resortu nauki. „Jeśli będzie pomyślna, zdjęcia rozpocznę już w styczniu – lutym” – zapowiada.

Jak przypomina Cozac, koncepcja słowiańskiego imperium zrodziła się w XIX w. Odżywała z różną siłą w różnych okresach, ale nigdy jeszcze nie zyskała takiej popularności, jak w ostatnich kilku latach.

„Objawia się to książkami o wielotysięcznych nakładach, dziesiątkami stron internetowych oraz filmów na YouTube” – wylicza reżyser. Dodaje, że koncepcja ta pozostając w sprzeczności z ustaleniami nauki akademickiej, wpisuje się w nurt kontrkulturowy, który neguje naukę i „oficjalne” informacje.

„Środowisko historyków i archeologów długo nie reagowało na to zjawisko, jednak jego skala społeczna spowodowała, że coraz częściej słychać głosy uczonych o konieczności przeciwstawienia się tej fali pseudonaukowych publikacji” – opowiada Cozac. Przekonuje, że przygotowywany przez niego film „umożliwi wyartykułowanie tego sprzeciwu”.

Reżyser zapowiada, że w filmie przedstawi naukową interpretację pradziejów ziem Polski, od II tysiąclecia p.n.e. (kiedy to miała powstać Wielka Lechia) do czasów narodzin polskiej państwowości w X w.

„Fabuła filmu oparta jest o rzetelne źródła pisane, zabytki archeologiczne oraz badania genetyczne. Oczywiście, nie wszystko, co działo się na ziemiach między Wisłą a Odrą przed powstaniem naszego państwa można dokładnie ustalić, ale z pewnością nie ma tam śladów funkcjonowania imperium Lechitów” – opowiada Cozac.

Pomysłodawca filmu ma nadzieję, że przyczyni się on do racjonalnego spojrzenia na legendarne dzieje Polski i upowszechni najnowsze interpretacje odkryć archeologicznych i źródeł pisanych dotyczących pradziejów ziem polskich, powszechnie podzielane w świecie nauki.

Według niego z planowanej produkcji widz dowie się, co rzeczywiście działo się na ziemiach między Wisłą a Odrą od epoki brązu do powstania państwa pierwszych Piastów.

W czasie tej filmowej opowieści, niejako „po drodze”, obalane są filary pseudonaukowej teorii, mającej pozory naukowości, a wśród nich „skrywany” na Jasnej Górze poczet książąt i królów Wielkiej Lechii, Kronika Prokosza, runy słowiańskie, czy rzymska inskrypcja nagrobna lechickiego władcy – wskazuje reżyser.

Konsultantem naukowym produkcji jest historyk i mediewista prof. Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a partnerem merytorycznym – Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Scenariusz powstał we współpracy z Romanem Żuchowiczem (autorem książki „Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka”) i dr. hab. Błażejem Stanisławskim.

Zdzisław Cozac jest laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii Media. Zrealizował szeroko nagradzany cykl „Tajemnice początków Polski”, na który składają produkcje, dotyczące głównie średniowiecznej historii naszego kraju.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dziennikarz PAP | strona

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce. Opublikował szereg artykułów w prasie popularnonaukowej i ogólnotematycznej, m.in. w Przekroju, Wiedzy i Życiu, Archeologii Żywej, Gościu Niedzielnym, Gazecie Wyborczej. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.


 • 792
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

12 komentarzy do “Nowy film Zdzisława Cozaca ma zakończyć żywot mitu o Wielkiej Lechii

 • 14 marca 2020 at 16:17
  Permalink

  „W czasie tej filmowej opowieści, niejako „po drodze”, obalane są filary pseudonaukowej teorii, mającej pozory naukowości, a wśród nich „skrywany” na Jasnej Górze poczet książąt i królów Wielkiej Lechii, Kronika Prokosza, runy słowiańskie, czy rzymska inskrypcja nagrobna lechickiego władcy – wskazuje reżyser.”
  Czy to na pewno są filary teorii lechickiej, czy to tylko turbojagielloniści, turboprypeciarze, turbogoci, turboceltowie tak myślą? Ciekawe czy autor ujawni do jakich „turbo” należy?

  Reply
 • 17 października 2019 at 22:17
  Permalink

  Ciekaw na podstawie jakich źródeł historycznych powstanie film? Mam na mysli źródła pisane przed 1000 rokiem n.e. Czy podstawą będą tylko tezy historyków.

  Reply
 • 2 października 2019 at 19:57
  Permalink

  „Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.”
  Gandhi Mahatma

  także niebawem 🙂

  Reply
 • 26 marca 2019 at 21:17
  Permalink

  Chyba coś jest na rzeczy, skoro „historycy” muszą robić filmy, żeby coś „obalić”.

  Reply
 • 2 lutego 2019 at 22:59
  Permalink

  W Wielka Lechie to moze nie wierze natomiast jestem juz przekonany w stu procentach ze nasi przodkowie mieszkaja na naszych ziemiach juz od tysiacleci- zapewne od kultury ceramiki sznurowej- a nie od VI wieku jak chceliby turbogermanie czy turboniemcy. Bardzo sie ciesze ze za mojego zycia, na moich oczach upadata ten turbogermanski mit dzieki badaniom genetycznym i antropologii fizycznej. Smutne jest to ze ta wiedza tak powolnie przecieka do srodowisk akademickich ktore maja straszne opory aby przyznac sie do bledu i do calkowitego ulegniecia propagandzie niemieckiej.

  Reply
  • 5 lutego 2019 at 23:14
   Permalink

   Ja czekam, aż ktoś się pochyli nad tematem małopolskiego okręgu przemysłowego, którego odkrycie opisywał Paweł Jasienica w „Rodowodzie słowiańskim”, w rozdziale ” Zatarte ślady księcia Wiślan”.
   Bez tego, to żaden dokument nie będzie prawdziwy.

   pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

   Tuz z Talii

   Reply
 • 4 stycznia 2019 at 20:22
  Permalink

  Dla mnie to tak jak kolega Kosa napisał..
  Chcą zarobić dzięki temu jakieś pieniążki..
  A części faktów pewnie pominą, żeby dostosować je pod narrację historii wpisującej się w rzymską, niemiecką itd…
  WSTYD!

  Reply
  • 1 lutego 2019 at 23:49
   Permalink

   A jaka narracja jest tą właściwą? I jakie to fakty „pewnie pominą”?

   Reply
 • 4 stycznia 2019 at 13:03
  Permalink

  Od Bałtyku dokąd?
  Bo ani Adriatyku, ani M. Czarnego Polska w międzywojniu nie sięgnęła.

  Reply
 • 4 stycznia 2019 at 08:51
  Permalink

  Sam jestem sceptycznie nastawiony do całej teorii Wielkiej Lechii (Naszą Lechią była II RP od morza do morza jedynie). Jednak takie nagrody, w o ile się dobrze orientuję, nieco bardziej liberalno-lewicowo nastawionym Uniwersytecie mają lekkie skłonności do powodowania podejrzliwości u mnie.

  Reply
 • 3 stycznia 2019 at 16:38
  Permalink

  Manipulowanie prawdą i kamerą za publiczne pieniądze. Wstyd

  Reply
  • 3 stycznia 2019 at 16:52
   Permalink

   Czyli Pan już scenariusz przeczytał? Czy może jest w stanie z tekstu wskazać momenty manipulacji prawdą?

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

css.php