, , ,

1500 przedmiotów z IX etapu badań na Westerplatte

|


Słowa kluczowe: , , , ,

Podczas pięciomiesięcznych prac archeologicznych na Westerplatte zakończonych w listopadzie 2022 r., zostało odkrytych 1500 przedmiotów, z których większość można wiązać z obroną składnicy amunicyjnej podczas II wojny światowej.

Najważniejsze z odkrytych eksponatów zostały zaprezentowane w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W trakcie badań zostały także zadokumentowane relikty schronów amunicyjnych nr 8, 10, 11 i 12, przeprowadzono też badania rejonu stanowiska polskiej armaty 76,2 mm oraz kontynuowano poszukiwania szczątków poległego obrońcy składnicy Mieczysława Krzaka.

Badania prowadzono w sąsiedztwie zabytkowej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej, a także nadzorowane prace nad budową Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Podczas prac archeologicznych, prowadzonych od 2016 r., zostały w jego okolicy odnalezione trzy leje powstałe wskutek niemieckiego ataku na polską placówkę, w których znaleziono przedmioty z pobliskich budynków – willi oficerskiej i wartowni nr 5. Badaniami archeologicznymi kierował Filip Kuczma.

Warto przypomnieć, że w 2019 roku badaczom udało się natrafić na szczątki wpierw jednej, a następnie kolejnych 8 osób.

Prace te były IX etapem badań na Westerplatte, które są pierwszymi od zakończenia II wojny światowej. Ich efekty zostały określone jako „wyjątkowe obiekty”, dzięki którym „możemy dotknąć historii i spotkać się z ludźmi, którzy tworzyli Wojskową Składnicę Tranzytową i bronili Polski w 1939 roku” – powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.

Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się między innymi monety, guziki, kolczyki, srebrne łyżki, a także wzornik do map wojskowych. Najwięcej przedmiotów pochodziło z XX wieku, ale znaleziono również elementy wyposażenia pochodzące z XIX wieku. Wszystkie znaleziska zostaną zdigitalizowane i włączone do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.

Obrona Westerplatte jest jedną z najsłynniejszych bitew rozgrywanych podczas II wojny światowej. Miejsce to było strategicznie ważne dla Niemców, ponieważ znajdowała się tam polska składnica amunicyjna, a także umożliwiało kontrolę nad Wełtawą i Gdańskiem. W obronie Westerplatte brało udział kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego. Niemcy zaatakowali półwysep 5 września 1939 r., po czym rozpoczęła się nierówna siedmiodniowa walka, w wyniku której Polacy zostali zmuszeni do kapitulacji. Obrona Westerplatte jest symbolem heroicznej walki Polaków z niemiecką agresją i stanowi ważny element narodowej pamięci.

Źródło: gov.pl

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php