Świąteczny prezent to często nie lada wyzwanie. Szczególnie gdy mamy go sprawić osobom, które przez większość roku odnajdują skrywane przez wieki artefakty. W jaki sposób zadowolić kogoś kto napatrzył się na tysiące niesamowitych przedmiotów? Oto nasza propozycja 10 pomysłów na świąteczny prezent dla archeologa lub pasjonatów archeologii.
Może zabrzmi to trywialnie, ale pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ekwipunku naszej „ofiary”. Jeśli zauważymy braki, warto je uzupełnić. Archeologów często cechuje chroniczny brak czasu, więc każdy przedmiot usprawniający pracę będzie trafionym prezentem. Warto też zastanowić się, czy obdarowywana osoba spędza więcej czasu w gabinecie czy terenie. Jeśli to drugie, to najlepiej postawić na coś odpornego na kurz, wodę i błoto, co sprawdzi się w trudnych warunkach pracy.
Poniższy wpis nie jest sponsorowany przez żaden z wymienionych sklepów lub producentów. Jego autor jest jednak redaktorem naczelnym „Archeologii Żywej”.
1. TERMOS/KUBEK TERMICZNY
Proponowany termos stalowy, odporny na upadki ze średnich wysokości. Powinien być szczelny po zakręceniu i jak najdłużej utrzymywać temperaturę napoju. Tradycyjnie polecamy zakup w naszym sklepie! Za jedyne 39,30 zł otrzymujecie świetnej jakości produkt z logiem jedynego archeologicznego czasopisma popularnonaukowego w Polsce.
Specjalna blokada zabezpiecza kubek przed przypadkowym otwarciem. Wnętrze wykonano ze stali nierdzewnej. A temperaturę trzyma tak długo, że nawet na koniec dnia spędzonego na mroźnym wykopie cieszyć się będziecie mogli ciepłą kawą!
2. SCYZORYK
Haczka, gracka, kielnia, trowelka, szpatułka, łopatka, sekator, nożyczki, pędzel – każde z tych narzędzi jest przydatne w drobnych pracach wykopaliskowych. Do tej pory w tym miejscu polecaliśmy specjalistyczne kielnie archeologiczne, znane jako trowelki, które są ikoną archeologii. Trzeba jednak przyznać, że w Polsce ich popularność w praktyce jest znikoma. Większość osób korzysta zresztą z narzędzi, które są na wyposażeniu danej misji archeologicznej.
Scyzoryk jednak to praktyczny i uniwersalny prezent, który każdy archeolog doceni zarówno w terenie, jak i na co dzień. Model z podstawowymi funkcjami, takimi jak ostrze, otwieracz, pęseta czy śrubokręt, przyda się podczas prac wykopaliskowych i drobnych napraw sprzętu. Jeśli szukasz czegoś bardziej eleganckiego, warto rozważyć personalizowany scyzoryk z grawerem – wyjątkowy i funkcjonalny zarazem! Pamiętaj jednak, że klasyka jest najlepsza i nie ma co przesadzać z funkcjami i rozmiarami!
3. SZPADEL
Szpadel to jedno z najczęściej używanych narzędzi na wykopaliskach archeologicznych, choć brakuje mu symbolicznej finezji. Jeśli obdarowany ma ogród lub działkę, solidny szpadel będzie dodatkowo świetnym wyborem. Unikaj modeli drewnianych i tanich – szpadel powinien być wytrzymały, o ergonomicznym kształcie i prostokątnie zakończony. Zdecydowanie polecamy produkty polskiej firmy Cellfast ze Stalowej Woli, które testujemy od lat i możemy potwierdzić ich najwyższą jakość.
4. Karta podarunkowa do sklepu z wyposażeniem outdoorowym
Najlepiej wybrać się wspólnie na zakupy, ale karta podarunkowa będzie świetną alternatywą. Archeolodzy z reguły spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, także w trudnych warunkach pogodowych. Dlatego ciepła kurtka przeciwdeszczowa, solidne buty trekkingowe, oraz zimowe akcesoria, takie jak czapka, szalik i bielizna termiczna, to praktyczne prezenty. Rękawiczki powinny być wytrzymałe, niekrępujące ruchów i najlepiej pozwalać na obsługę ekranu dotykowego. Wszystkie te elementy muszą być wygodne i odporne na intensywne użytkowanie i częste pranie. Jeśli macie swoje sprawdzone typy, podzielcie się nimi w komentarzach!
5. PRENUMERATA ARCHEOLOGII ŻYWEJ
Obszerny komentarz chyba jest zbędny? Jedyne i najlepsze archeologiczne czasopismo popularnonaukowe w Polsce przeznaczone dla archeologów i pasjonatów tej nauki, a także specjalizacji pokrewnych. To idealny prezent na gwiazdkę nie tylko dla archeologa, ale dla osób, które archeologią się jedynie interesują. Jest to również dobry punkt zaczepienia dla osób, które nie wiedzą jak rozpocząć swoją przygodę z archeologią. Odkryjcie z nami przeszłość. Obiecujemy, że w przyszłym roku tematy numerów będą jeszcze ciekawsze!
6. BUTY DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Wytrzymałe, wodoodporne buty to podstawa. Muszą znosić uderzenia, przemakanie, kopnięcia w kamienie i nie mogą się zbyt łatwo zsuwać, by pewnego dnia nie pozostać w 20 cm warstwie błota. Ważny jest solidny bieżnik, ale jednocześnie wygodny do czyszczenia po pracy.
Wielokrotnie uczestniczyliśmy w długich dyskusjach na temat odpowiedniego obuwia. Istnieje wiele ugrupowań wyznawców tego co powinniśmy nosić na wykopaliskach. W skrócie, do wyboru mamy trzy główne kategorie: buty wojskowe, trekkingowe lub robocze. Każde z nich mają swoje plusy i minusy. Czasem jednak bywa tak mokro, że radę dają jedynie kalosze!
7. KSIĄŻKA O TEMATYCE ARCHEOLOGICZNEJ
Dobra książka jest świetnym prezentem dla każdego. W tym przypadku trzeba co prawda znać preferencje osoby obdarowywanej, więc wolimy nie być obarczeni winą ze niewłaściwy tytuł. Należy wystrzegać się zakupu książek pseudonaukowych mających w tytułach takie słowa jak: „zakazana”, „spisek”, „objawiona”. Polecamy przejrzeć zasoby zaprzyjaźnionej księgarni internetowej.
8. LETNIE NAKRYCIE GŁOWY
Nie musi to być oryginalna fedora rodem z filmów o Indianie Jonesie – równie dobrze sprawdzi się każdy kapelusz wykonany z trwałego materiału, który ochroni przed słońcem i lekkim deszczem. Wersje z szerokim rondem, z oddychającej bawełny lub filcu, łączą funkcjonalność z nutą przygody, stanowiąc praktyczny i stylowy prezent dla pasjonata archeologii. Warto jednak pamiętać, że taki wybór może być mniej odpowiedni dla osób pracujących w krajach z kolonialną przeszłością, gdzie tego rodzaju nakrycia głowy mogą wywoływać niepożądane skojarzenia.
9. BIŻUTERIA
Nie chodzi o zwykłą biżuterię – dla archeologa „stara” zaczyna się w epoce brązu. Im starsza, tym lepsza, ale minimum 700 lat to dobry początek. Jednak nie namawiamy w tym miejscu do poszukiwań na własną rękę czy kradzieży zabytków! Istnieje wiele sklepów, które oferują repliki dawnej biżuterii.
Bransolety, fibule, pierścionki, zawieszki – greckie, celtyckie, egipskie czy rzymskie. Przed zakupem warto upewnić się, że replika jest zgodna z oryginałem. Pomylenie zapinek np. typu 132 z 247 (wg Almgrena) może zepsuć cały efekt! Warto sprawdzić sklepy muzealne jak np. w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
10. Wielofunkcyjny długopis 6 w 1
Wspominaliśmy o praktyczności, dlatego stalowy długopis 6 w 1 (prawie) zamyka naszą listę. James Bond mógł strzelać ze swoich długopisów, a Eggsy Unwin ukrywał w nich truciznę, ale żaden z nich nie miał… poziomicy! Ten wielofunkcyjny gadżet to elegancka i bezpieczna alternatywa dla scyzoryka. Długopis wyposażono w poziomicę, mały śrubokręt, linijkę oraz stylus do obsługi ekranów dotykowych. Uwaga: próba odkręcenia czegoś zbyt solidnego zwykle kończy się uszkodzeniem długopisu. Uczcie się na naszych błędach.
Przy wyborze prezentu pamiętajmy o podstawowej zasadzie: żadnych dinozaurów. To domena paleontologów, a ten żart dawno się przejadł każdemu archeologowi, który słyszał go setki razy. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże Wam znaleźć idealny prezent. Pamiętajmy jednak, że w Świętach najważniejszy jest wspólnie spędzony czas z bliskimi, a nie same podarunki.
11. BONUSOWO I NIEDROGO, CZYLI W SAM RAZ NA PREZENT DLA WSPÓŁPRACOWNIKÓW – aktualny numer „Archeologii Żywej”
Jeśli nie jesteście pewni, czy prenumerata „Archeologii Żywej” to dobry pomysł, polecamy najpierw zapoznać się z jednym z naszych aktualnych numerów.
Znajdziecie go w największych salonach prasowych, takich jak Empik, Inmedio, Relay i Garmond, albo możecie zamówić go poniżej w jednej z dwóch wersji. To idealny, niedrogi prezent dla miłośników historii – świetnie sprawdzi się zarówno na prezent w pracy, szkole, jak i wśród przyjaciół!
Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst”
złośliwiec, nie ma numeru 247 😉
popieram koleżankę wyżej – fenrir bije o głowę większość rekonstrukcyjnej biżuterii 🙂 co do szpadla – warto rozejrzeć się za takim z teleskopowym trzonkiem, czasem bardzo przydaje się jego regulacja.
Jeśli chodzi o biżuterię, to w 100% można zaufać tylko Fenrirowi 🙂 Świetny kontakt, szybka realizacja… Czad! Obdarowałam już kilka koleżanek, a nawet jednego kolegę i wszyscy zachwyceni 🙂 http://www.fenrir.com.pl/
Niestety Fenrir jakiś czas temu zakończył swoją działalność. Jeśli macie inne polecenia to będziemy wdzięczni za sugestie!