
Zęby dawnych ludzi. Po co je badamy? – KONTEKST
15 15 people viewed this event.
Zapraszamy na wyjątkowy wykład na żywo z cyklu #KONTEKST! Już 8 maja 2025 r. (czwartek) o godz. 19:00 na Facebooku „Archeologii Żywej” przyjrzymy się pozornie niepozornemu, a jednak niezwykle informacyjnemu elementowi ludzkiego szkieletu – zębom. Co można z nich wyczytać? Bardzo wiele – od diety, przez pochodzenie, aż po status społeczny!
Naszym gościem będzie:
- prof. dr hab. JACEK TOMCZYK – antropolog biologiczny, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych oraz kierownik Laboratorium Antropologii Pradziejowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, specjalista od badań odontologicznych, autor i współautor ponad 90 publikacji naukowych, związany z badaniami nad pradziejowymi i historycznymi populacjami ludzkimi.
Podczas wykładu dowiemy się m.in.:
- Co o życiu dawnych ludzi mówią ich zęby?
- Jak choroby, stres i niedobory zostawiają trwały ślad na szkliwie?
- Czy w przeszłości ludzie cierpieli na próchnicę – i jak ją badać, gdy zęby są brudne lub zniszczone?
- Jak fluorescencja i izotopy pomagają antropologom rekonstruować przeszłość?
To będzie nie tylko opowieść o zębach – czeka nas fascynujący wykład o człowieku, jego codzienności, migracjach i zdrowiu, oparty na rzetelnych danych naukowych, nie mitach. Tym bardziej warto być z nami w roku, w którym obchodzimy 100-lecie Polskiego Towarzystwa Antropologicznego 🙂
Zaznacz „Wezmę udział” i dołącz do nas na żywo – będzie to rzadka okazja, by zadać pytania jednemu z najbardziej doświadczonych antropologów biologicznych w Polsce!