Kafle piecowe. Ludzie i bestie… – KONTEKST
Kafle piecowe. Z pozoru zwyczajne przedmioty z wypalonej gliny o różnorodnych formach, wzorach i kolorystyce. Pierwsze kafle wytwarzano już w XI wieku, ale ich rozwój przyspieszył w XV wieku wraz z postępem technologii budowania pieców.
Stworzone do celów użytkowych, z czasem stały się ozdobnym elementem wnętrz mieszkalnych. Rozbudowana ikonografia kafli odzwierciedlała status, poglądy i upodobania właścicieli. Zdarzało się, że najpiękniejsze okazy były przedmiotem pożądania dostępnym tylko dla wybranych (czytaj: bogatych).
W najbliższy czwartek, 13 czerwca o godz. 19:00, zapraszamy na kolejną otwartą transmisję na żywo z cyklu #KONTEKST, która rzuci światło na niezwykłe znaczenie kafli piecowych w badaniach nad przeszłością!
O tym wszystkim opowiedzą:
- BEATA BADURA – absolwentka archeologii na UW i Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ, kierownik Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, autorka wystaw m.in. „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy” oraz oraz „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”, od niepamiętnych czasów należąca do Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, wiceprezes Oddziału Górnośląskiego,
- EWELINA IMIOŁCZYK – absolwentka archeologii oraz filologii bułgarskiej na UAM, także z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, autorka wystaw m.in. „Ślązacy pod Grunwaldem”, „Jego wysokość Król But. Z życia bytomskich szewców i garbarzy” oraz tej najnowszej – „Ludzie i bestie z kafli rodem”, również należąca do Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.
Serdecznie zapraszamy na nasze spotkanie po prawie miesięcznej przerwie! To zresztą najlepszy sposób, by przygotować się przed zobaczeniem najnowszej wystawy czasowej w bytomskim muzeum „Ludzie i bestie z kafli rodem”. Szczególnie, że została ona przedłużona do 14 lipca.
Nie chcesz przegapić tego spotkania? Zaznacz „Wezmę udział“ i otrzymaj powiadomienie o rozpoczęciu transmisji!