„Ludzie i bestie z kafli rodem” – nowa wystawa w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

„Ludzie i bestie z kafli rodem” – nowa wystawa w Bytomiu

224 224 people viewed this event.

Kafle. Z pozoru zwyczajne przedmioty z wypalonej gliny o różnorodnych formach, wzorach i kolorystyce. Stworzone do celów użytkowych, z czasem stały się ozdobnym elementem wnętrz mieszkalnych. Rozbudowana ikonografia kafli odzwierciadlała status, poglądy i upodobania właścicieli. Zdarzało się, że najpiękniejsze okazy były przedmiotem pożądania dostępnym tylko dla wybranych (czytaj: bogatych).

Pierwsze kafle w XI wieku zaczęli wytwarzać garncarze na terenach współczesnej Francji i Szwajcarii. W XV wieku w związku z coraz lepszą technologią budowania pieców nastąpił rozwój kaflarstwa – zyskało ono popularność niemal w całej Europie północnej i środkowej. Do czasów dzisiejszych kompletnych kafli gotyckich i renesansowych zachowało się jednak niewiele. Zabytki te, mimo że dość często występują w materiale archeologicznym, trafiają do opracowania w postaci małych kawałków. Dopiero żmudna praca badaczy pozwala odkryć niezwykłe treści pierwotnie na nich zawarte. Z tego też powodu nawet drobne fragmenty kafli warte są uwagi i godne są wyeksponowania.

Na przygotowywanej przez Dział Archeologii MGB wystawie czasowej zaprezentowane zostaną wybrane kafle piecowe z przedstawieniami ludzi i bestii – zwierząt mniej lub bardziej znanych oraz przedziwnych mitycznych stworzeń. Wizerunki te często w zabawny dla nas sposób odzwierciedlają rozbudowaną kulturę naszych przodków. Zobaczymy na nich zarówno bestie, jak i rozmaite potwory, przywodzące na myśl najgorsze koszmary. Przyjrzymy się ukazanym na nich zabawnym hybrydom, syrenom o podwójnych ogonach czy jednorożcom. Na wystawie będzie można również „spojrzeć w twarz” ludziom z dawnych epok, obejrzeć stroje bogato przyodzianych dworzan i dam dworu, zobaczyć eleganckie nakrycia głowy czy piękne fryzury.

Zaprezentowana kolekcja kafli, pochodzących przede wszystkim ze zbiorów własnych, ale też z innych placówek muzealnych, stanowi ciekawy przyczynek do poznania bogatej kultury średniowiecza i czasów nowożytnych.

Wystawie tej towarzyszyć będą inne wydarzenia – oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konferencja naukowa.

kurator: Ewelina Imiołczyk 
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

Aby zarejestrować się na to wydarzenie, odwiedź następujący adres URL: https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=ludzie-i-bestie-z-kafli-rodem →

 

Date And Time

17-11-2023 to
14-07-2024
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends