Góra Zyndrama. Twierdza sprzed ponad 3500 lat – KONTEKST

Registrations have closed.
Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Archeologia Żywa

Góra Zyndrama. Twierdza sprzed ponad 3500 lat – KONTEKST

656 656 people viewed this event.

Gdy w starożytnym Babilonie rządził legendarny Hammurabi, w leżących na Sądecczyźnie, niepozornych dziś Maszkowicach wznosiła się kamienna twierdza nie mająca konkurencji w tej części Europy! Mur o długości ok. 200 metrów, wysoki na 3 metry i gruby na 2, otaczał całą osadę wzniesioną na szczycie imponującego wzgórza.

Zapis spotkania na naszym YouTubie

Konstrukcje odsłonięte w ostatnich latach przez zespół archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego są odkryciem na skalę światową! Kamienny mur z prowadzącą do wnętrza osady bramą jest jednym z najstarszych w Europie – poza wybrzeżami Morza Śródziemnego – przykładów dojrzałej architektury kamiennej. I na ile jesteśmy to w stanie stwierdzić, przez prawie 3000 kolejnych lat nie powstało na terenie dzisiejszej Polski nic podobnego!

Kto i po co zbudował twierdzę na Górze Zyndrama? Jak długo istniała? Kto ją zniszczył? Dlaczego odkryto ją dopiero stosunkowo niedawno? Jak wyglądały badania? O tym usłyszycie w trakcie kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST, które odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00, a opowiadać będą:

  • dr hab. MARCIN S. PRZYBYŁA, prof. UJ – pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizujący się w badaniach epoki brązu na obszarze Karpat i w dorzeczu Dunaju, od 2010 dowodzący badaniami na Górze Zyndrama,
  • oraz JAN LEDWOŃ – doktorant w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się destruktami pożarowymi, członek zespołu badawczego działającego w Maszkowicach.

O twierdzy w Maszkowicach pisaliśmy w Archeologii Żywej dopiero 2 lata po jej odkryciu. Nie było nas niestety, by cieszyć się wspólnie z naszymi Czytelnikami i Widzami w 2015 roku z tego niesamowitego odkrycia. Czas nadrobić zaległości! A pomogą nam w tym z pewnością liczne zdjęcia z badań, zabytki, rekonstrukcje, wizualizacje i filmy.

Transmisja na żywo będzie jak zawsze otwarta i darmowa dla wszystkich chętnych.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

03-02-2022 to
03-02-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends