, , ,

Wczesnośredniowieczna studnia z ul. Tatarskiej w Przemyślu

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , ,

Początkiem roku 2021 zakończył się kolejny etap prac archeologicznych związanych z budową Apartamentów Tatarska 4 w Przemyślu. Tym razem Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazurka prowadziła badania pod miejsca parkingowe dla powstającej inwestycji. Najciekawszym odkryciem okazała się studnia datowana na wczesne średniowiecze (X-XII wiek).

Studnia zbudowana była z solidnych, odpowiednio przygotowanych desek z wycięciami, które umożliwiały zbudowanie stabilnej konstrukcji. Przy jej północnej i południowej ścianie znajdowały się drewniane podesty ułatwiające czerpanie wody, wspierające się na zaostrzonych i pionowo wbitych deseczkach. Zachowały się również pozostałości zejścia do studni w formie schodków wymoszczonych drewnianymi elementami.

Całość tworzy bardzo ciekawą konstrukcję, zdecydowanie bardziej zaawansowaną niż poprzedni tego typu obiekt, odkryty w marcu 2020 roku. Znalezienie jam osadowych datowanych na X-XII wiek, poza ośrodkiem grodowym i miejskim świadczy o dynamicznym rozwoju Przemyśla w tamtym czasie.  Mieszczanie musieli zagospodarowywać już obszary dużo mniej dogodne dla osadnictwa, znajdujące się na dosyć stromym stoku, z dala od rzeki San, co zmuszało ich do poszukiwania źródeł wody dostępnych w tym miejscu.

Cały obszar badany przez archeologów przykrywały warstwy niwelacyjne o chronologii nowożytnej i współczesnej sięgającej miejscami do kilku metrów głębokości. Warstwy te związane są prawdopodobnie z intensywnym rozwojem miasta w XIX wieku.

Poza obiektami związanymi z osadą wczesnośredniowieczną, na stanowisku nr 11 w Przemyślu odkryto również pozostałości wału i fosy, które były częścią XVII-wiecznych ziemnych fortyfikacji, broniących miasta od strony południowej. Kamienno-ceglany kolektor ściekowy z XVIII wieku, oraz nowożytny piec do wypału ceramiki. Eksploracja nawarstwień i obiektów łączy się z pozyskaniem dużej ilości zabytków. Z dotychczas przebadanych 31 arów pozyskano ponad pięć tysięcy zabytków. W przeważającej ilości są to fragmenty ceramiki, ale dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Galicja” pozyskano również bogatą kolekcję przedmiotów metalowych i monet.

W roku 2021 badania będą kontynuowane przed budową kolejnych apartamentowców. Liczymy, że ta część przedlokacyjnego Przemyśla jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy.

Źródło zdjęć: Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek

Mirosław Mazurek archeolog
Archeolog

Archeolog, właściciel firmy „Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek”. Prowadził liczne badania wykopaliskowe na obszarze całej Polski. Autor, współautor oraz redaktor wielu publikacji naukowych oraz opracowań z ratowniczych prac przedinwestycyjnych.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php