, , ,

Wczesnośredniowieczna studnia z ul. Tatarskiej w Przemyślu

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , ,

Początkiem roku 2021 zakończył się kolejny etap prac archeologicznych związanych z budową Apartamentów Tatarska 4 w Przemyślu. Tym razem Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazurka prowadziła badania pod miejsca parkingowe dla powstającej inwestycji. Najciekawszym odkryciem okazała się studnia datowana na wczesne średniowiecze (X-XII wiek).

Studnia zbudowana była z solidnych, odpowiednio przygotowanych desek z wycięciami, które umożliwiały zbudowanie stabilnej konstrukcji. Przy jej północnej i południowej ścianie znajdowały się drewniane podesty ułatwiające czerpanie wody, wspierające się na zaostrzonych i pionowo wbitych deseczkach. Zachowały się również pozostałości zejścia do studni w formie schodków wymoszczonych drewnianymi elementami.

Całość tworzy bardzo ciekawą konstrukcję, zdecydowanie bardziej zaawansowaną niż poprzedni tego typu obiekt, odkryty w marcu 2020 roku. Znalezienie jam osadowych datowanych na X-XII wiek, poza ośrodkiem grodowym i miejskim świadczy o dynamicznym rozwoju Przemyśla w tamtym czasie.  Mieszczanie musieli zagospodarowywać już obszary dużo mniej dogodne dla osadnictwa, znajdujące się na dosyć stromym stoku, z dala od rzeki San, co zmuszało ich do poszukiwania źródeł wody dostępnych w tym miejscu.

Cały obszar badany przez archeologów przykrywały warstwy niwelacyjne o chronologii nowożytnej i współczesnej sięgającej miejscami do kilku metrów głębokości. Warstwy te związane są prawdopodobnie z intensywnym rozwojem miasta w XIX wieku.

Poza obiektami związanymi z osadą wczesnośredniowieczną, na stanowisku nr 11 w Przemyślu odkryto również pozostałości wału i fosy, które były częścią XVII-wiecznych ziemnych fortyfikacji, broniących miasta od strony południowej. Kamienno-ceglany kolektor ściekowy z XVIII wieku, oraz nowożytny piec do wypału ceramiki. Eksploracja nawarstwień i obiektów łączy się z pozyskaniem dużej ilości zabytków. Z dotychczas przebadanych 31 arów pozyskano ponad pięć tysięcy zabytków. W przeważającej ilości są to fragmenty ceramiki, ale dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Galicja” pozyskano również bogatą kolekcję przedmiotów metalowych i monet.

W roku 2021 badania będą kontynuowane przed budową kolejnych apartamentowców. Liczymy, że ta część przedlokacyjnego Przemyśla jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy.

Źródło zdjęć: Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek

Archeolog

Archeolog, właściciel firmy „Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek”. Prowadził liczne badania wykopaliskowe na obszarze całej Polski. Autor, współautor oraz redaktor wielu publikacji naukowych oraz opracowań z ratowniczych prac przedinwestycyjnych.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php