, , ,

Relacja z III Spotkania Miłośników Archeologii Żywej

|


Słowa kluczowe: , ,

Kolejny SMAŻ za nami! W tym roku zwiedziliśmy wraz z naszymi Czytelnikami i Sympatykami ziemię świętokrzyską i okolice Gór Świętokrzyskich. To była prawdziwa podróż nawet w bardzo odległą przeszłość!

Dzień I – prelekcje

Późnym popołudniem spotkaliśmy się w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”, by rozpocząć nasze 3. dniowe wydarzenie od 3 prelekcji. Miały one za zadanie przybliżyć osobom mniej zaznajomionym z historią, co działo się w tym regionie w starożytności i pradziejach. Mimo upalnej aury, dotarli do nas nie tylko uczestnicy SMAŻ-u, ale również okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele lokalnej prasy. I choć nic nie zastąpi uczestnictwa na żywo w takich wykładach, to jeśli nie mogliście być wówczas z nami, macie szansę na wysłuchanie opowieści naszych prelegentów na naszym kanale YouTube. Był to w końcu historyczny, bowiem pierwsze prowadzone z publicznością na żywo, spotkanie z cyklu Kontekst.

Terra sigillata – porcelana antyku obecna także u nas”

Terra sigillata to rodzaj rzymskiej ceramiki użytkowej charakteryzującej się czerwoną barwą polewy. Najważniejszymi odbiorcami produkcji terra sigillaty było wojsko i zromanizowana ludność prowincji. Czasami jednak docierała również poza granice Rzymu, w tym na tereny dzisiejszej Polski. Czym była? Jak i gdzie ją produkowano? Dlaczego jest interesująca dla archeologów. O tym wszystkim opowiadał dr Andrzej Przychodni – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Dodaj komentarz

css.php