Odkryto najstarsze szczątki Homo sapiens w Europie

Zęby, kości, ozdoby i narzędzia krzemienne z jaskini Bacho Kiro we współczesnej Bułgarii ujawniły, że według najnowszych badań pierwsi Homo sapiens pojawili się w Europie nawet 47 000 lat temu.

Odnajdywane na stanowisku ozdoby wykonane z zębów zwierzęcych i narzędzia krzemienne były wcześniej przypisywane neandertalczykom, ale odkryte fragmenty kości i zęby pozwoliły na rewizję istniejącej hipotezy. Odkrycie to wskazuje, że przedstawiciele gatunku Homo sapiens przybyli do Europy ok. 2 tys. lat wcześniej niż to dotychczas zakładano, w efekcie czego okres koegzystencji pomiędzy naszymi bezpośrednimi przodkami a neandertalczykami zdecydowanie się wydłuża.

„Gdy pierwsi ludzie współcześni wkroczyli na tereny Eurazji 47 tys. lat temu przynieśli ze sobą całkowicie nowe strategie przetrwania i rozpoczęli interakcje z neandertalczykami. Wymieniali się nie tylko genami, ale również technikami. Ozdoby podobne do tych z Bacho Kiro później zaczęły być produkowane przez neandertalczyków w Europie Zachodniej” stwierdził Jean-Jacques Hublin – główny autor publikacji i kierownik wydziału Ewolucji Człowieka w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (MPI EVA) w swoim mailu do CNN.

Wyniki badań w jaskini Bacho Kiro opublikowano w czasopismach Nature i Nature Ecology&Evolution.

Prace badawcze prowadzono od 2015 r., jednak warstwy zalegające w jaskini były wprost usłane tysiącami zabytków i dopiero natrafienie na szczątki pięciu osobników gatunku Homo sapiens pozwoliły na przełom w badaniach. I choć odkryte kości były źle zachowane z powodu znaczącego rozdrobnienia, ich materia organiczna zachowała się świetnie co pozwoliło na określenie ich dokładnej chronologii bezwzględnej. Sama jaskinia Bacho Kiro znana była nauce jednak już od jakiegoś czasu, w latach 80’ działali tam również polscy archeolodzy z Januszem K. Kozłowskim i Bolesławem Ginterem na czele.

W wyniku najnowszych badań naukowcy byli w stanie otrzymać precyzyjne datowanie kości, co jest stosunkowo rzadkie dla tak odległych czasów. Datowanie radiowęglowe pozwoliło oszacować wiek znaleziska z rozpiętością kilku tysięcy lat, tzn. między ok. 46 940 a 43 650 lat temu. Datowanie na podstawie mutacji DNA sugeruje podobny wiek – pomiędzy 44 830 a 42 616 lat. Badacze uważają, ze tego typu kombinacja datowania radiowęglowego w połączeniu z datowaniem na podstawie mutacji DNA wkrótce stanie się standardem przy tego rodzaju badaniach i wytłumaczy nam dokładnie w jaki sposób doszło do wyginięcia neandertalczyków.

Bacho Kiro stając się najstarszym stanowiskiem górnopaleolitycznym w Europie potwierdza, że jego początków powinniśmy doszukiwać się w południowo-zachodniej Azji, skąd Homo sapiens przez m.in. bułgarską Bacho Kiro rozprzestrzenił się  na całą Eurazję zastępując w trakcie kolejnych tysięcy lat populacje neandertalczyków i denisowian. Do tej pory uważaliśmy, że to kultura oryniacka stanowiła początek górnego paleolitu w Europie jednak odkrycie z Bacho Kiro ukazuje nam jak dużo pracy przed nami.

LITERATURA:

Redaktor ds. Wpisów Internetowych | strona | + wpisy

Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami AŻ lub ofertami patronatów medialnych. Pasjonat technologii i gier komputerowych.

A może jeszcze...

Dodaj komentarz

Ocena przepisu