Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W kuchni i przy stole w średniowiecznym domu – webinar KONTEKST

18 marca 2021 20:00 - 21:30

Bezpłatnie
W kuchni średniowiecznej

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu KONTEKST, w ramach którego tym razem zasiądziemy do przysłowiowego stołu. I chcąc być precyzyjnym, nie będzie to stół okrągły, rycerski, królewski czy chłopski. Jak możemy się bowiem łatwo domyślić: inaczej wyglądał codzienny posiłek w jednoizbowej chłopskiej chacie, a inaczej na możnowładczym dworze. My zaglądniemy do domu bogatego mieszczanina.

Czy kuchnie wyglądały podobnie do tych, które mamy dziś? Jak wyglądały typowe kuchenne urządzenia? A co później, gdy zasiadano do spożywania posiłków? Jak dużo wiemy o zwyczajach przestrzeganych przy stole? Czy na pewno wszyscy ze stołów korzystali? No i z pewnością nie zabraknie ulubionego tematu, dosłownie wszystkich archeologów – zdjęć naczyń – od drewnianych, przez ceramiczne, metalowe, szklane, aż po kamionkowe. Przestrzegamy jednak, abyście nie spodziewali się podawania przepisów na średniowieczne potrawy, bo temat samego jedzenia raczej ominiemy. Zasługuje on na całkowicie osobny webinar i na pewno się taki w przyszłości odbędzie!

Naszymi gośćmi, którzy przybliżą nam w jaki sposób w średniowieczu przygotowywano i spożywano posiłki będą:
– prof. Anna Marciniak-Kajzer – doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Instytutu Archeologii UŁ, wybitna badaczka średniowiecznych rezydencji rycerskich i możnowładczych, a także życia codziennego w średniowiecznej Polsce,
– dr Jakub Szajt – doktor archeologii, pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, zajmujący się praktycznie od początku swej archeologicznej kariery m.in. właśnie kulturą mieszczańskiego stołu w średniowieczu i nowożytności.

Zapraszamy serdecznie! Ach! I jeszcze coś – w trakcie spotkania odbędzie się konkurs, gdzie do wygrania będą 3 egzemplarze ostatniej książki Pani Profesor pt. „Rzeczy ludzi średniowiecza. W domu”. Wiemy, że wielu osobom się marzy ta pozycja, szczegóły wkrótce ?

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

W kuchni i przy stole w średniowiecznym domu - Anna Marciniak-Kajzer, Jakub Szajt | KONTEKST 19

Szczegóły

Data:
18 marca 2021
Godzina:
20:00 - 21:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,
https://youtu.be/25oDu93Sujk

Dodaj komentarz

css.php