Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

O jedynej na świecie egipskiej mumii kobiety w ciąży – webinar KONTEKST

20 maja 2021 20:00 - 21:15

Mumia Tajemniczej Damy w Warszawie jest już od prawie 200 lat i związanych jest z nią wiele niesamowitych historii. Znajdując się w zbiorach Uniwersytetu Warszawskiego jest stałym eksponatem Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednak dopiero teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, udało się ustalić jej wiek, płeć i niesamowity fakt, że jest ona w ciąży!

W jaki sposób, ta wydawałoby się oczywista informacja, umykała dotąd innym badaczom? Skąd mumia w ogóle wzięła się w warszawskim muzeum? Co umożliwiło dokonanie odkrycia? I dlaczego mamy do czynienia w tym przypadku z unikatowym odkryciem, nawet w skali światowej?

O tym wszystkim w trakcie kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST, które odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 20:00, opowiedzą sami odkrywcy, czyli:

  • dr Wojciech Ejsmond – archeolog, współkierownik Warsaw Mummy Project, specjalizujący się w archeologii starożytnego Egiptu, pracownik Polskiej Akademii Nauk, dzierżący zaszczytne miano pierwszego archeologa zaproszonego do naszego cyklu,
  • mgr Marzena Ożarek-Szilke – antropolog fizyczna, paleopatolog, bioarcheolog, współkierująca Warsaw Mummy Project, badaczka mumii naturalnych oraz intencjonalnych, z zamiłowania popularyzatorka nauki, której działania śledzić możecie m.in. na profilach i blogu mNauka,
  • mgr Marcin Jaworski – archeolog, łączący specjalizację w bioarcheologii z archeologią nieinwazyjną, którego nazwisko kojarzyć możecie również z wielu innych odkryć, o których donosiliśmy na łamach Archeologii Żywej, takich jak zlokalizowanie zaginionych miast Nieszawa i Dzwonowo, ale i wielu pradziejowych grodzisk i cmentarzysk.

Mumie, nieznana tajemnica, badania nieinwazyjne, archeologia starożytnego Egiptu i unikatowy na skalę światową eksponat, który będziecie mogli zobaczyć na własne oczy bez potrzeby opuszczania granic naszego kraju? Szykuje się naprawdę obowiązkowy webinar dla wszystkich pasjonatów archeologii śródziemnomorskiej i nie tylko!

DZIEŃ: 20.05.2021
GODZINA: 20:00
Zaprasza Archeologia Żywa

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

Mumia w ciąży? Warsaw Mummy Project - W. Ejsmond, M. Ożarek-Szilke, M. Jaworski | KONTEKST 27

Szczegóły

Data:
20 maja 2021
Godzina:
20:00 - 21:15
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://youtu.be/CssVU737doI

Dodaj komentarz

css.php