Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Badania Doliny Śmierci w Chojnicach – webinar KONTEKST

1 kwietnia 2021 20:00 - 21:30

Bezpłatnie

Dolina Śmierci w Chojnicach to miejsce, a właściwie kilka lokalizacji, gdzie jesienią 1939 roku oraz w drugiej połowie stycznia 1945 roku Niemcy zamordowali – jak można szacować – przynajmniej kilkuset polskich obywateli. Próba odnalezienia materialnych śladów tych zbrodni była zasadniczym celem interdyscyplinarnych badań naukowych zrealizowanych w 2020 roku w ramach projektu pt. „Archeologia Doliny Śmierci”.

W kolejnym spotkaniu z cyklu “Kontekst” przybliżymy przebieg i wyniki prac terenowych, podkreślając zarazem społeczny wymiar przeprowadzonych działań. O tym wszystkim opowie nam dr Dawid Kobiałka, który kierował ogółem prac w Dolinie Śmierci i zespołem składającym się z archeologów, etnografów i antropologa fizycznego. Współpracowali z nimi m.in. GRH Ziemi Krajeńskiej oraz Elbląskie Stowarzyszenie Ilfing.

Szczególnie ważne w kontekście rozpoznania miejsc masowych egzekucji są badania powierzchniowe przy użyciu wykrywaczy metali, w trakcie których każdy odnaleziony artefakt jest namierzany trójwymiarowo. Dzięki temu możliwa jest późniejsza przestrzenna analiza poszczególnych kategorii zabezpieczonych artefaktów. Na przykład koncentracja w danym miejscu łusek może świadczyć o zlokalizowaniu miejsca egzekucji.

W ramach projektu “Archeologia Doliny Śmierci” w 2020 roku odnaleziono łącznie 348 artefaktów. Nie wszystkie z nich związane są z drugowojenną historią miejsca. Niemniej jednak to właśnie te niepozorne łuski i pociski od karabinu systemu Mauser czy też od niemieckich pistoletów Walther PPK oraz P08 Parabellum należy uznać za jedne z najważniejszych tegorocznych odkryć.

DZIEŃ: 01.04.2021
GODZINA: 20:00
MIEJSCE: to wydarzenie (bez rejestracji, formularzy i limitów, wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, prosimy nie klikać w linki publikowane z innych kont niż profil miesięcznika Odkrywca i kwartalnika Archeologia Żywa)

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapis spotkania na YouTubie

Badania Doliny Śmierci w Chojnicach - Dawid Kobiałka, Joanna Rennwanz | KONTEKST 21

Szczegóły

Data:
1 kwietnia 2021
Godzina:
20:00 - 21:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
https://youtu.be/mp-jVrVZlWE

Dodaj komentarz

css.php