Sahara od zawsze przyciągała poszukiwaczy przygód, podróżników i, rzecz jasna, archeologów. Uległ jej również późniejszy Cesarz Francuzów – Napoleon Bonaparte. O pionierach odkryć, których życiem kierowały przygody, pisze Paweł Polkowski, współczesny badacz piasków, w tekście „Pogromcy pustyni”.
Nie każdemu z nas pisane są wielkie przygody i odkrycia. Wielu uważa archeologię za dziedzinę nauki oderwaną od codzienności. Tymczasem nic bardziej mylnego. Archeologia może niespodziewanie wkroczyć w życie każdego człowieka.
Wyobraźmy sobie sytuację, że kupiliśmy działkę budowlaną, na której chcemy zbudować wymarzony dom. W banku zaciągnięty jest potężny kredyt, ekipa budowlana czeka na rozpoczęcie prac, a okazuje się, że na naszej ziemi jest stanowisko archeologiczne. Archeolog zaczyna wydobywać z ziemi mnóstwo ludzkich szczątków… Sytuacja taka wydarzyła się w Wielkopolsce. Opisuje ją Jakub Stępnik w artykule „Dom na cmentarzu”.
O tym, jak dzięki badaniom nekropolii polska historia najnowsza odkrywana jest na nowo, opowiada dr Paweł Konczewski. Wykopaliska na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu ujawniły, jakie były ostatnie chwile życia kilkuset młodych chłopców i dziewczyn, którzy zbuntowali się przeciwko systemowi komunistycznemu.
ARCHEOLOGIA ŻYWA 4/2012 – SPIS TREŚCI
WIEŚCI
- WIEŚCI
- 04 / Pierwsi artyści Europy
- 05 / Komórka krwi Człowieka Lodu, Pierwsi europejscy rolnicy, Krzesiwa z epoki lodowej
- 06 / Groby z Delty Nilu
- 07 / Zagadkowe znaki jaskiniowców
- 08 / Prehistoryczne znaleziska z Wielkiego Wełcza
- 09 / Koniec świata według Majów
- 10 / Największy krokodyl świata, Mamut-karzeł
- 11 / Szamańskie wizje na skałach
Wojciech Pastuszka
- 04 / Pierwsi artyści Europy
- KALEJDOSKOP
- 12 / W Madrycie zjadano słonie, Starożytna kontrabanda, Kubełek srebrnych monet, Prehistoryczni myśliwi z Sudanu, Rzeź skandynawskich wojów
- 13 / XIX-wieczny drogowskaz, Kolebka koni, Groby spod drogi, Jeleniogórska szubienica, Na Grunwald z nowoczesną techniką
Wojciech Pastuszka
- ARTYKUŁY
- 14 / Pogromcy pustyni
Paweł Polkowski - 22 / Prawda kryje się pod ziemią: Wywiad z dr Pawłem Konczewskim
Paweł Konczewski, Joanna Orłowska-Stanisławska - 28 / New Age w Węsiorach
Jakub Skitek - 31 / Człowiek epoki kamienia łupanego w mieście gwiazd
J. M., B. K. - 32 / Tajemnica „komputera” starożytnych Greków
Andrzej W. Święch - 36 / W królestwie Posejdona
Andrzej W. Święch - 42 / Dom na cmentarzu
Jakub Stępnik - 44 / Dolina Węgorapy, czyli pochwała Kopciuszka
Jerzy Łapo, Janusz Jankowski - 46 / Statek z Oseberg wypływa w morze
Agnieszka Mularczyk - 47 / Historia w 3D
J. S. - 48 / Małpa pana Darta
Wojciech Pastuszka - 51 / O Pompejach, Pergamonie i Troi
Aleksandra Jeleń - 54 / Między prehistorią a eugeniką: Antropologia Karola Stojanowskiego
Andrzej Prinke - 58 / Głowa przez wieki
L. G., K. K. - 59 / Bogaty grobowiec z Wilczyc
- 60 / Wampiry są wśród nas
- 63 / Ukraina przed wiekami
Radosław Liwoch - 64 / Skarb z lasu
- 14 / Pogromcy pustyni
REAKTYWACJA ARCHEOLOGII ŻYWEJ
Archeologia Żywa po pięciu latach przerwy powróciła! Od 2017 r. w formie kwartalnika czasopismo znów jest regularnie wydawane. Zmiany w składzie redakcyjnym wiążą się również z innym kierunkiem, w którym podąża czasopismo. Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym Facebooku, Twitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!
Każdy z naszych numerów dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie – od numeru AŻ 65 proponujemy wydanie cyfrowe.
Życzymy miłej lektury!
Redaktor naczelny „Archeologii Żywej” w latach 2008–2012. Zwiedził większość świata próbując dostarczyć Czytelnikom najświeższych i najciekawszych wieści. Aktualnie pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.