Poszukiwania zabytków prowadzone przez amatorów za pomocą wykrywaczy metali są poważnym problemem społecznym.
Działania te doprowadziły bowiem do wielu nieodwracalnych zniszczeń dziedzictwa archeologiczne, zarówno na świecie jak i w Polsce. Spór pomiędzy zwolennikami swobodnego posługiania się narzędziami elektronicznymi tzw. poszukiwaczami, a przeciwnikami – głównie archeologami i konserwatorami zabytków toczy się w naszym kraju nieprzerwanie. W numerze Archeologia Żywa 3/2012 dołączamy do polemiki.
ARCHEOLOGIA ŻYWA 3/2012
- Prastara stopa
- Kopce-zwierzęta z Peru
- Podziemny Hrubieszów
- Archeolodzy w Nikonion
- Tysiące osad wykryte
- Co jedli brytyjscy marynarze?
- Kalejdoskop
- Rzymskie kłopoty z zabytkami
- Rzymu życie po śmierci
- Indiana Jones z Wrocławia
- Wódz Ambriorix na Kujawach?
- Magiczny stos amfor na morskim dnie
- Sudan nieznany
- Dachla – wyspa na morzu piasku
- Karahunj – armeński Stonehenge
- Ochrona dziedzictwa na ustach
- Wykrywacze wkraczają do Sejmu
- Sojusznicy czy wrogowie?
- Na dwóch nogach
- Skarb z epoki brązu
- Paleontologiczny raj spod Opoczna
- Najlepsze magisterki
- Magiczny świat kultury trypoliskiej
REAKTYWACJA ARCHEOLOGII ŻYWEJ
Archeologia Żywa po pięciu latach przerwy powróciła! Od 2017 r. w formie kwartalnika czasopismo znów jest regularnie wydawane. Zmiany w składzie redakcyjnym wiążą się również z innym kierunkiem, w którym podąża czasopismo. Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym Facebooku, Twitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!
Każdy z naszych numerów dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie – od numeru AŻ 65 proponujemy wydanie cyfrowe.
Życzymy miłej lektury!
Redaktor naczelny „Archeologii Żywej” w latach 2008–2012. Zwiedził większość świata próbując dostarczyć Czytelnikom najświeższych i najciekawszych wieści. Aktualnie pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.