Archeologia Żywa 2 (48) 2010

|


Słowa kluczowe:

Numer archiwalny.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 2/2010

 • Archeologia wielkich głębin / Zdalnie sterowane pojazdy podwodne pozwalają penetrować archeologom głębiny, które były dotychczas niedostępne nurkom i płetwonurkom. Za ich pomocą dokumentuje się znaleziska i prowadzi regularne badania.
 • Archeolog i polityk / Dwa razy skazany na karę śmierci, uniknął stryczka. Zaangażowany polityk i ambitny archeolog – postać prof. Leona Kozłowski do dziś budzi kontrowersje. Kim naprawdę był badacz prahistorii ziem polskich i… pomysłodawca utworzenia Berezy Kartuskiej? 
 • Skarb mnichów z Naqlun / Kubeczek wypełniały złote dinary abbasydzkie z 1. poł. X w. Większość monet została wybita w mennicy kalifa Al-Muqtadira (908-932 r.). Skarb składa się z 80 dinarów zachowanych w całości lub pociętych.
 • Jak Pan Spławski Jaryszki najechał 
 • Opowieść o starej piwnicy / Relikty dawnej architektury Gdańska zostały odsłonięte podczas rozbudowy szpitala. Piwnica z XVII w. zachowała się w doskonałym stanie. Nie lada gratką dla miłośników fortyfikacji okazał się obronny mur.
 • Odkrywcy Majów w Nakum / Na wykopaliska do Nakum w Gwatemali zaprasza Katarzyna Radnicka. Tam w nocy z 6 na 7 czerwca udało się unieść kamienne płyty zamykające grobowiec od góry i w świetle latarek ukazało się jego wnętrze… Ogromnych rozmiarów komora kryła drobny szkielet w otoczeniu darów: setek jadeitowych ozdób i bezcennego pektorału w kształcie muszli.
 • Sekret amazońskiej puszczy / Amazonia kojarzy się z nieprzebytą dzika puszczą i nielicznymi prymitywnymi plemionami. Jednak zdaniem wielu archeologów i antropologów kilka wieków temu żyły w niej miliony ludzi, a ogromne połacie puszczy to w rzeczywistości zdziczałe sady.
 • Wokół grobu Jakuba – brata Jezusa
 • Rękopisy znad Morza Martwego
 • Obrazki z Albanii
 • Detektywi przeszłości – najnowszy odcinek cyklu „ABC archeologii”
 • Kamienne kręgi pomorskich Gotów 
 • Ciosy w jaskini / Kamienne groty, drobne ostrza, biżuteria z kości mamuta i przedmioty z zębów zwierzęcych. Paleolityczni łowcy i zbieracze przez wiele lat zamieszkiwali okolice dzisiejszego Ojcowa, pozostawiając po sobie unikalne ślady m. in. w Jaskini Mamutowej. To kolejne „Skarby polskiej archeologii”

REAKTYWACJA ARCHEOLOGII ŻYWEJ

Archeologia Żywa po pięciu latach przerwy powróciła! Od 2017 r. w formie kwartalnika czasopismo znów jest regularnie wydawane. Zmiany w składzie redakcyjnym wiążą się również z innym kierunkiem, w którym podąża czasopismo. Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym FacebookuTwitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Każdy z naszych numerów dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie – od numeru AŻ 65 proponujemy wydanie cyfrowe.

Życzymy miłej lektury!

Dr hab., prof. PAN | Oficjalna strona

Redaktor naczelny „Archeologii Żywej” w latach 2008–2012. Zwiedził większość świata próbując dostarczyć Czytelnikom najświeższych i najciekawszych wieści. Aktualnie pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php