Wolin Słowian czy wikingów? – KONTEKST

Registrations have closed.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Archeologia Żywa

Wolin Słowian czy wikingów? – KONTEKST

334 334 people viewed this event.

Wolin, Jomsborg, Winieta!

Zapis spotkania na YouTubie

„Owiany legendami średniowieczny gród,
nie wiemy do dzisiaj kto go założył.
W niektórych sagach był to duński król,
który odczuwać miał w zębie ból.
Inni pisali, że na ziemi Burysława
jarl Palnatoki zbudować go miał.
Lecz ile prawdy jest w tych podaniach,
bo ponoć jarl język polski znał?”

O tym jak historia i archeologia odpowiadają na tytułowe pytanie: czy Wolin był Słowian czy wikingów, dowiecie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00, w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST!

A opowiadać o wczesnośredniowiecznym Wolinie będzie:

  • dr hab. JAKUB MORAWIEC, prof. UŚ z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich UŚ, historyk zajmujący się badaniami dziejów średniowiecznej Skandynawii, rozwojem ideologii władzy królewskiej, miejscowej historiografii oraz skaldami i ich poezją, jedna z osób odpowiedzialnych za stworzenie polskojęzycznych edycji Heimskringli oraz Sagi o Jomswikingach.
  • dodatkowo prowadzącego wspierać będzie – MARTA SIŁAKOWSKA z Działu Naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, posiadająca wykształcenie archeologiczne, jedna z kuratorek wystawy czasowej pt. „Wolin Słowian czy wikingów?” prezentowanej do 27 lipca 2022 r. w gnieźnieńskim muzeum.

Jak pewnie się domyślacie – zbieżność tytułu nadchodzącego webinaru i wzmiankowanej wystawy czasowej jest nieprzypadkowa! Bez obaw jednak, nie poświęcimy całej transmisji na zachęcanie Was do jej odwiedzenia. Obiecujemy, że skoncentrujemy się przede wszystkim na samym temacie! Jednocześnie już tego, że uzyskacie odpowiedź, która będzie satysfakcjonować wszystkich, wolimy nie obiecywać.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

28-04-2022 to
28-04-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends