Kurhany z krawędzi noteckiej pradoliny – KONTEKST
Kurhany w Mirosławiu na stanowisku 37 swoje tajemnice zaczęły ujawniać dopiero od roku 2015. Zupełnie nieznane wcześniej cmentarzysko odkryto dzięki danym LIDAR – było to siedem nasypów kurhanowych, ulokowanych wzdłuż wysokiej w tym miejscu krawędzi Pradoliny Noteci, określanej mianem Tarasu Walkowickiego.
W 2016 roku, wspierane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwo Sarbia, ruszyły pierwsze prace wykopaliskowe i już one przyniosły zaskakujące wyniki! Później było tylko ciekawiej…
O badaniach na cmentarzysku z poł. II w. n.e., walkowickiej księżniczce, pochowanych tam wojowniczkach i szeregu innych odkryć, usłyszymy w trakcie kolejnej otwartego spotkania z cyklu #KONTEKST, w najbliższy czwartek o godz. 19:00. Wszystko to przybliży dla Was:
- prof. dr hab. ANDRZEJ MICHAŁOWSKI – archeolog, profesor i aktualny dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w problematyce okresu przedrzymskiego oraz wpływów rzymskich, skupiając się na ziemiach współczesnej Wielkopolski, kierujący badaniami na cmentarzysku w Mirosławiu.
Wpierw udało się nam Pana Profesora namówić na artykuł do aktualnego numeru „Archeologii Żywej”, a teraz najwyższy czas na rozwinięcie tematu! Liczymy, że licznie spotkamy się przed monitorami, bo będzie co podziwiać. Kto przeczytał artykuł, ten wie!
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.