Zakończył się kolejny sezon wykopaliskowy na terenie osady kultury przeworskiej w Rzemienowicach, w czasie którego udało się odkryć dwie pokaźne konstrukcje piecowe. Nie wiadomo jednak do czego mogły one służyć. Okazuje się, że pomimo wielu lat badań, w gruncie rzeczy wciąż nie wiemy wszystkiego o życiu ludności zamieszkującej dorzecze Wisły w epoce żelaza.
Do tej pory badania nad gospodarką wytwórczą kultury przeworskiej skupiały się przede wszystkim na spektakularnych stanowiskach związanych z metalurgią i produkcją ceramiki. Dodać trzeba, że to właśnie na terenie kultury przeworskiej znajdują się jedne z największych tego typu miejsc produkcji w skali całej barbarzyńskiej Europy! Jednak innym dziedzinom gospodarki poświęcono dotychczas mniej uwagi.
Odkryte, zagadkowe piece nie są w skali kultury przeworskiej unikatowe. Jednak pobrane z nich próbki i planowane analizy specjalistyczne mogą pomóc w zrozumieniu ich przeznaczenia. Trzeba podkreślić, że były to konstrukcje głębokie, sięgające w przypadku Rzemienowic do około 1,8 i 2,4 m. I choć znajdowały się obok siebie, to posiadały różniące się od siebie zasypiska. Czy więc ich rola była zróżnicowana? Czy mieszkańcy osady, po zakończeniu ich użytkowania postanowili zasypać je różnym materiałem? Może korzystano z nich w całkiem innym czasie? Jakie było ich przeznaczenie?
Nie można wykluczyć, że przebadane piece służyły do produkcji wapna, wykorzystywanego w różnych dziedzinach życia codziennego (np. bielenie ścian, zabiegi antyseptyczne). Znane są bowiem podobne konstrukcje, w których zachowały się jeszcze resztki wapna, choć w rzemienowickich piecach ich nie było. A może służyły do produkcji ceramiki? Brak jest jednak z kolei fragmentów naczyń, pochodzących z nieudanych wypałów, które zazwyczaj znajdują się jako odpadki w piecach garncarskich. Należy mieć nadzieję, że planowane analizy pobranych próbek pomogą nam zrozumieć, jaką to dziedziną gospodarki zajmowali się mieszkańcy osady prawie 2 tys. lat temu.
Trwające w okresie jesiennym badania powierzchniowe na osadach znajdujących się na terenie dzisiejszej gminy Opatowiec dostarczają, jak zresztą co roku, licznych znalezisk metalowych świadczących o dalekich kontaktach Barbarzyńców jak i o wysokim rozwoju miejscowego rzemiosła. Wśród klasycznych odkryć monet rzymskich i fibul zarówno barbarzyńskich, jak i importowanych rzymskich egzemplarzy, znajdują się także rzadziej odkrywane na osadach przedmioty codziennego użytku. Jednym z ciekawszych znalezisk tego sezonu badawczego jest zdobiony brązowy klucz! Co znajdowało się wewnątrz szkatułki zamykanej przez ów klucz, musi pozostać tajemnicą właścicielki.
Od tego roku w badaniach prowadzonych w obrębie Ekspedycji Rzemienowice biorą udział także miejscowi pasjonaci archeologii, którzy pomagają archeologom i przyczyniają się do poszerzania naszej wiedzy o pradziejach ziem współczesnej Polski.
Prowadzone przez nas badania i towarzyszącą im działalność można śledzić na stronie naszej fundacji i profilu Facebook.
Niezależny badacz z firmy "Fi Projekt Jan Bulas". Specjalizuje się w badaniach kultury przeworskiej. Współtwórca projektu "Ekspedycja Rzemienowice", skoncentrowanego na badaniach epoki żelaza między Nidą a Nidzicą oraz prezes "Fundacji Arch".