Zamek Grodno. Co udało się odkryć? – KONTEKST
Zamek Grodno położony na szczycie góry Choina, w Zagórzu Śląskim, jest jednym z najbardziej malowniczo położonych obiektów w Polsce. Równie subiektywnie stwierdzić możemy, że jest jednym z najbardziej ulubionych zamków „Archeologii Żywej”! Każdy kto zawędruje w okolice Wałbrzycha powinien traktować go jako obowiązkowy punkt do zwiedzenia.
Dlatego też właśnie zamek Grodno będzie głównym bohaterem specjalnego, podwójnego odcinka KONTEKSTU, który wyjątkowo rozpocznie się o godz. 18:00 w najbliższy czwartek, dnia 26.05.2022 r. Będziemy w nim mieli okazję wysłuchać dwóch, godzinnych wykładów:
– godz. 18:00 – „Jak zmieniał się zamek Grodno?”,
– godz. 19:00 – „Codzienność w przedmiotach z zamku Grodno”.
Opowiadać zaś będą:
- dr hab. MAŁGORZATA CHOROWSKA profesor Politechniki Wrocławskiej, inżynier architekt, specjalizująca się w badaniach średniowiecznej architektury nie tylko obronnej, nadzorująca wszelkie architektoniczne działania prowadzone w ostatnich latach na zamku Grodno, prosto z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Archeologii Politechniki Wrocławskiej,
- dr PAWEŁ KONCZEWSKI – archeolog, pracownik Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalizujący się w interdyscyplinarnych badaniach archeologii środowiskowej, koordynator wszelkiego kopania na zamku Grodno, a także redaktor naukowy „Archeologii Żywej” i częsty gość KONTEKSTU.
Zamek Grodno bardzo długo pozostawał poza kręgiem zainteresowań naukowców. Było tak praktycznie do momentu gdy pojawiliśmy się tam my. I wtedy się zaczęło: najpierw poszukiwania, następnie badania wykopaliskowe, po nich badania architektoniczne i coraz więcej i więcej… To wszystko zebraliśmy w specjalnym numerze czasopisma naukowego „Architectus”, wydawanego przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest on niestety jedynie po angielsku, dlatego teraz w skrócie o wszystkim dowiecie się na żywo.
Tym odcinkiem startujemy również z sezonem wakacyjnym! W związku z innym zobowiązaniami prowadzącego, będzie wymagał on od wszystkich pewnej elastyczności i wyrozumiałości. Na Facebooku nie będzie nas co tydzień, za to gdy już się pojawimy to od razu z większą liczbą tematów, które stopniowo publikowane będą na naszym kanale YouTube. Do normalnego nadawania powrócimy, jeśli nic nie ulegnie zmianom, z początkiem października.
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.