Starożytne Mustis. Między Kartaginą, Rzymem a Numidią – KONTEKST

Registrations have closed.
Archeologia Żywa

Starożytne Mustis. Między Kartaginą, Rzymem a Numidią – KONTEKST

147 147 people viewed this event.

Poszukując informacji o Tunezji możemy natrafić na dziesiątki ofert wakacji w luksusowych kurortach, zapewnień o pięknych plażach, ciepłym morzu i gościnności mieszkańców. Prawdziwi pasjonaci odkrywania przeszłości wiedzą jednak, że kraj ten usiany jest wprost imponującymi pozostałościami po starożytnych cywilizacjach.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Jednym z ciekawszych miejsc, którego próżno szukać w przewodnikach i katalogach turystycznych, są ruiny starożytnego miasta Mustis. Leżąc na żyznych ziemiach, przy ruchliwym szlaku handlowym, szybko stało się ono ważnym ośrodkiem na styku terenów zamieszkałych przez plemiona numidyjskie a ziem Kartaginy, ostatecznie stając się z końcem II w. p.n.e. kolonią rzymską.

Jak możliwe było współistnienie w jednym miejscu, trzech wydawałoby się wrogich sobie kultur? Jak pojawienie się Rzymian wpłynęło na lokalną gospodarkę? Jak wyglądają badania starożytnych miast? I co ciekawego mogą nam powiedzieć świnie?

W kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST, które rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00 gościć będziemy polskich badaczy, którzy od paru już lat odkrywają tajemnice tego miesjca, a będą to:

  • dr hab. prof. UW TOMASZ WALISZEWSKI – archeolog z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w archeologii późnego antyku, aktualnie kierownik polsko-tunezyjskiej misji w Mustis, a wcześniej dowodzący naukowymi misjami m.in. w Libanie i Syrii,
  • oraz dr KAROL KŁODZIŃSKI- historyk i epigrafik z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, członek misji w Mustis, odpowiedzialny m.in. za opracowanie inskrypcji odnajdywanych w trakcie badań.

Dawno w KONTEKŚCIE nie było archeologii śródziemnomorskiej, więc liczymy, że dołączycie do nas licznie przed monitorami. Jak zawsze udział jest darmowy i otwarty dla wszystkich chętnych, a zadawane w trakcie transmisji pytania przekazywać będziemy naszym gościom.
—-
Projekt badawczy „(Czytając) Afrykański Palimpsest. Dynamika miejskich i wiejskich społeczności numidyjskiegoi rzymskiego Mustis (AFRIPAL)” 2020/37/B/HS3/00348 jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Badania w Mustis prowadzone są we współpracy Wydziału Archeologii UW, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Instytutu Dziedzictwa Narodowego Tunezji. Webinar zorganizowany w ramach projektu „Różnymi drogami do przeszłości”, finansowanego przez Inicjatywę Doskonałości Uczelni Badawczej UW.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

27-01-2022 to
27-01-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends