Rywale rodu Piastów? – KONTEKST

This event has been cancelled.
Archeologia Żywa

Rywale rodu Piastów? – KONTEKST

324 324 people viewed this event.

Okoliczności i czas narodzin państwa polskiego fascynowały od dawien dawna. Nieliczne i lakoniczne zapiski źródłowe opisują ród Piastów, który w ciągu zaledwie kilku lat – zapewne między 962 a 966 rokiem – wyprowadził swoje władztwo z niebytu do organizacyjnej i politycznej wielkości. Jak do tego doszło? Kto stał na ich drodze? Co zdradza nam archeologia?

Zapis spotkania na kanale YouTube AŻ

W najbliższy czwartek o o godz. 19:00, w trakcie kolejnego spotkania online z cyklu KONTEKST, w końcu nastąpi ten moment, że i u nas usłyszycie co nieco na ten temat. A kto będzie gościem?

Z wielką przyjemnością informujemy, że zadania tego podjął się nie kto inny jak:

  • dr hab. ANDRZEJ BUKO, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, archeolog, mediewista znany każdemu pasjonatowi wczesnego średniowiecza, od 2019 r. dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz członek Prezydium Polskiej Akademii Nauk, którego wierni Czytelnicy Archeologii Żywej kojarzą na pewno z badań cmentarzyska w Bodzi, a najnowsi z książki „Świt państwa polskiego”, choć są one tylko namiastką jego całej, przebogatej działalności naukowej.

Jednocześnie dobrze zdajemy sobie wszyscy sprawę, że temat początków państwa polskiego jest niesamowicie obszerny!

Dlatego w trakcie najbliższego spotkania skoncentrujemy się na jednej kwestii – zagadkowej sieci grodów typu Tornow-Klenica, odkrywanych w południowej Wielkopolsce i części Dolnego Śląska. Bonikowo, Klenica, Chobienia, Santok, Popęszyce, Gostyń, Bruszczewo – to tylko parę z nich. Sposób ich budowy, rozmieszczenie, datowanie, odkrywane zabytki, powód upadku, dalsze losy mieszkańców, no i tożsamość budowniczych – czy byli to właśnie rywale rodu Piastów? Bardzo możliwe, że nawet tylko na to, jedno spotkanie może okazać się zbyt krótkie. Na pewno jednak, jeśli wszystkim będzie się podobać, to pomyślimy nad kolejnymi.


Jakby tego było mało, będzie to spotkanie specjalne! Dla widzów oglądających nas na żywo przygotowaliśmy konkurs z nagrodami w postaci 3 książek pt. „Świt państwa polskiego”. Przypominamy, że to ona właśnie w naszym dorocznym plebiscycie na Archeologiczne Sensacje, zdobyła tytuł Najważniejszej Publikacji 2021. Takiej szansy nie możecie przegapić!
Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii PAN: http://iaepan.edu.pl/


Autor zdjęcia grotów odkrytych w Jeziorze Lednickim – Mateusz Popek


Transmisja na żywo będzie jak zawsze otwarta i darmowa dla wszystkich chętnych.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

10-02-2022 to
10-02-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends