
Promocja książki „Archeo-zwiedzanie” w Wejherowie
Już 27 maja 2026 roku o godz. 17:30 w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie odbędzie się spotkanie promujące książkę „Archeo-zwiedzanie, czyli krótkie wycieczki po kurhanach, grodziskach i kamiennych kręgach”. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy o archeologii terenowej, lokalnym dziedzictwie Pomorza oraz miejscach, które często pozostają poza głównymi szlakami turystycznymi, mimo że skrywają ślady dawnych społeczności i niezwykłe historie.
Podczas spotkania autorzy opowiedzą o kulisach powstawania publikacji, pracy nad wyborem tras i stanowisk archeologicznych oraz o tym, jak wygląda poszukiwanie i dokumentowanie reliktów przeszłości w terenie. Po wydarzeniu będzie można zakupić książkę.
O książce
„Archeo-zwiedzanie, czyli krótkie wycieczki po kurhanach, grodziskach i kamiennych kręgach” to popularnonaukowy przewodnik archeologiczny po Pomorzu, skierowany zarówno do pasjonatów historii, jak i osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z archeoturystyką. Publikacja prowadzi czytelników do grodzisk, kurhanów, kamiennych kręgów oraz innych reliktów dawnego osadnictwa znajdujących się w województwie pomorskim. Punktem wyjścia dla proponowanych tras jest Wejherowo i jego okolice. Autorzy przygotowali propozycje jednodniowych wycieczek, uwzględniając zarówno łatwo dostępne miejsca odpowiednie dla rodzin z dziećmi, jak i bardziej wymagające stanowiska przeznaczone dla doświadczonych turystów.
Przy trudniejszych lokalizacjach zamieszczono praktyczne wskazówki dotyczące dojazdu, mapki oraz kody QR prowadzące do tras w Mapach Google. W przewodniku znalazły się również informacje o muzeach i rekonstrukcjach historycznych związanych z opisywanymi miejscami.
O autorach
Autorami książki są Aleksandra Zuzanna Fijałkowska oraz Dawid Walaszkowski, związani z projektem „Archeo-opowieści” popularyzującym archeologię i historię regionu. W swojej działalności skupiają się na przybliżaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zachęcaniu do odkrywania śladów przeszłości bezpośrednio w terenie.
Ilustracje do książki przygotowała Karolina Hoppe.
Informacje organizacyjne
Promocja książki: „Archeo-zwiedzanie, czyli krótkie wycieczki po kurhanach, grodziskach i kamiennych kręgach”
Data: 27 maja 2026 r., godz. 17:30
Miejsce: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Wydawca: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Patronaty medialne nad wydarzeniem objęły Archeologia Żywa oraz Nadmorska Grupa Medialna.

