Podlaskie fortece na bagnach – webinar KONTEKST

Registrations have closed.
Odkrywca, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Archeologia Żywa

Podlaskie fortece na bagnach – webinar KONTEKST

277 277 people viewed this event.

Grodziska, pozostałości dawnych miejsc obronnych górujących w krajobrazie pogranicza, od dawna rozpalały wyobraźnię badaczy i fascynatów przeszłości!

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej


Dziś już na stałe wpisały się one w krajobraz kulturowy Podlasia, naszą powszechną świadomość i wyobrażenie okresu średniowiecza na pograniczu mazowiecko-rusko-jaćwieskim. Wiele się jednak zmienia, a postęp technologiczny nieustannie zmusza nas weryfikacji wykreowanego obrazu przeszłości. Tak było i tym razem, gdy technologia pozwoliła nam ujrzeć to, co w zasadzie niewidoczne, ukryte w gęstych lasach i na bagnach…

Tam czekały na nas dawno zatarte ślady potężnych niegdyś fortyfikacji. Były one jednak ze wszech miar dziwne. Nie przypominały znanych dotychczas grodzisk czy szańców. Nie wspominali o nich średniowieczni kronikarze, brakuje ich też na starych mapach. Miejsca te były już opuszczone kilkanaście wieków wcześniej. Trwały zapomniane przez kolejne tysiąclecia… aż w końcu pojawili się zaciekawieni naukowcy.

Z okazji najnowszej wystawy czasowej Muzeum Podlaskiego prezentowanej w białostockim Ratuszu, w najbliższy czwartek o godz. 20:00, w kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST zaproszeni goście przybliżą nam najnowsze ustalenia na temat tych stanowisk.

A gośćmi będą:

  • Adam Wawrusiewicz – archeolog, pracownik Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, specjalizujący się w badaniach nad okresem neolitu i wczesnej epoki brązu na obszarach pogranicza polsko-białoruskiego,
  • Aleksander Piasecki – archeolog i etnolog, pracownik Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zajmujący się badaniami terenów Pomorza i Podlasia we wczesnym średniowieczu i nowożytności,
  • Krzysztof Żurek – archeolog, doktorant Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalizujący się w badaniach geoarcheologicznych i relacji człowiek-środowisko na terenach pn.-wsch. Polski.

Jak pewnie się domyślacie tradycyjnie nie zabraknie dynamicznych zdjęć siedzących lub kucających archeologów, trzymających w napięciu filmów prezentujących kopiących lub niespiesznie chodzących z georadarem ludzi, imponujących zdjęć lotniczych i wizualizacji danych LiDAR ukazujących fragmenty pól, lasów lub pagórków, oraz zaskakujących efektów wyników badań geofizycznych, które laikowi nie mówią nic.

W skrócie: nie możecie tego przegapić! A już na pewno, jest to spotkanie obowiązkowe dla wszystkich, którzy wybierają się zobaczyć (lub już widzieli) wspomnianą wystawę pt. „Fortece na bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia”.

DZIEŃ: 01.07.2021
GODZINA: 20:00
MIEJSCE: to wydarzenie na Facebooku (bez rejestracji, formularzy i limitów, wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, prosimy nie klikać w linki publikowane z innych kont niż profil miesięcznika Odkrywca i kwartalnika Archeologia Żywa)

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

01-07-2021 to
01-07-2021
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends