„Początki Litwy” – nowa wystawa w Gnieźnie

Państwowy Rezerwat Kulturowy w Kiernowie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Litewskie Muzeum Narodowe

„Początki Litwy” – nowa wystawa w Gnieźnie

178 178 people viewed this event.

Wiedza o historii średniowiecznej Litwy u przeciętnego odbiorcy to najczęściej kilka faktów dotyczących Władysława Jagiełły czy księżniczki Aldony, którą pojął za żonę Kazimierz Wielki. Tymczasem dzieje tego kraju są niezwykle barwne oraz złożone – Litwa, choć bliska nam geograficznie, rozwijała się w zupełnie innym rytmie i tempie.

Wystawa przybliży odbiorcom historię Litwy, począwszy od wielkiej różnorodności zasiedlających ją plemion, przez okres wczesnośredniowiecznych wojen i krucjat aż po zjednoczenie
i koronację Mendoga na króla w roku 1253. Ostatnią ważną datą będzie rok 1323 – wtedy to w źródłach pisanych pojawia się pierwsza wzmianka o Wilnie. W roku 2023 stolica Litwy obchodzi 700. urodziny – jest to więc doskonała okazja, aby zaprezentować polskim odbiorcom ekspozycję poświęconą historii naszych północno-wschodnich sąsiadów.

Na wystawie przedstawione zostaną także praktyki funeralne, wojskowość oraz kultura materialna zwykłych mieszkańców oraz elit. Przez całą ekspozycję zwiedzających poprowadzi oś czasu, która podkreślać będzie najważniejsze daty związane z historią Litwy. Odnosić się będzie także do wydarzeń znanych odbiorcom z historii Polski, które miały miejsce w zbliżonych czasach.

Zaprezentowanych zostanie ponad 500 zabytków, pochodzących ze zbiorów Litewskiego Muzeum Narodowego oraz Państwowego Rezerwatu Kulturowego w Kiernowie. Nad jej przygotowaniem pracuje międzynarodowy, polsko-litewski zespół kuratorów, który zapewni wysoki poziom merytoryczny przedsięwzięcia. Pokazane zostaną zabytki ze skóry (obuwie, sakiewki), kości, a także biżuteria (kolie, wisiorki, pierścionki, zapinki, masywne miedziane i srebrne naszyjniki i bransolety) broń i uzbrojenie (miecze, groty włóczni i strzał oraz elementami rzędu końskiego – strzemiona, ostrogi, wędzidła) oraz przedmioty składne do grobów kobiet. Każda z powyższych kategorii będzie szeroko reprezentowana przez przedmioty charakterystyczne dla poszczególnych plemion bałtyjskich. Chcemy zdecydowanie podkreślić fakt, że kultura materialna przodków dzisiejszych Litwinów była niezwykle różnorodna. Na wystawie znajdą się także pierwsze litewskie monety..

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 listopada 2023 roku o godz. 12.00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Poczatki Litwy Gniezno

Organizatorzy wystawy:
Litewskie Muzeum Narodowe
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Państwowy Rezerwat Kulturowy w Kiernowie

Kuratorzy wystawy:
Povilas Blaževičius (National Museum of Lithuania)
Austėja Luchtanaitė (State Cultural Reserve of Kernavė)
Marta Siłakowska (MPPP)
Valdas Steponaitis (National Museum of Lithuania)
Šarūnė Valotkienė (National Museum of Lithuania)

Członkowie zespołu kuratorskiego:
Marcelina Chrzanowska (MPPP)
Jakub Szostak (MPPP)

Koncepcja aranżacyjna i grafika:
Paweł Kucypera

Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej prof. Piotr Gliński
Minister Kultury Republiki Litewskiej Simonas Kairys
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł
Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Patronat medialny:
Archeologia Żywa

Aby zarejestrować się na to wydarzenie, odwiedź następujący adres URL: https://muzeumgniezno.pl/wystawa,54,-poczatki-litwy-.html →

 

Date And Time

26-11-2023 to
22-09-2024
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends