Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej

Registrations have closed.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza

Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej

89 89 people viewed this event.

20 października 2019 r. mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na otwarcie nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Piast TOTAL War. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej”.

Wystawa opowiada o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII w. To czasy, gdy wojna była stanem ciągłym. Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jako jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Nasza wystawa pokazuje, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. A była to armia, na czele której Piastowie potrafili odnosić znaczące zwycięstwa, choć klęski również im się przytrafiały.

Na wystawie zaprezentowano prawie 150 zabytków pochodzących głównie z okresu od X do XII w. – z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. To nie tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków. Innymi elementami naszej opowieści były fragmenty źródeł pisanych z tamtego okresu oraz inspirowane dawnymi miniaturami ilustracje. Odrębnym wątkiem woja historia fikcyjnego drużynnika Bolesława Chrobrego – woja Niemira.

Wystawa potrwa do 21 czerwca 2020.

Od lipca do grudnia 2020 r. wystawę można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Organizatorzy:
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 

Date And Time

29-10-2019 to
21-06-2020
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends