Opole-Groszowice: cmentarzyska birytualne sprzed ponad 2500 lat – KONTEKST
24 24 people viewed this event.
Zapraszamy na wyjątkową transmisję na żywo z cyklu KONTEKST! Już 6 lutego 2025 r. (czwartek) o godz. 19:00 na Facebooku czasopisma „Archeologia Żywa” przeniesiemy się do epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, by odkryć tajemnice birytualnego cmentarzyska w Opolu-Groszowicach! Jakie niezwykłe przedmioty wydobyte z 45 grobów rzucają nowe światło na obrządki pogrzebowe sprzed ponad 2500 lat?
Gościem naszego spotkania będzie:
- dr hab. TOMASZ PUROWSKI, prof. IAEPAN – archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, autor licznych publikacji naukowych, specjalista w badaniach nad epoką brązu i wczesną epoką żelaza, w szczególności szklarstwem, a także osadnictwem i obrządkiem pogrzebowym w pradziejowej Europie.
Podczas wykładu prof. Purowski opowie o:
- Birytualnym charakterze cmentarzyska – kremacja i inhumacja w jednym miejscu!
- Niezwykłych zabytkach – w tym bursztynowych paciorkach, które przez lata pozostawały zapomniane w muzealnych zbiorach.
- Nowoczesnych metodach badawczych – od analizy chemicznej artefaktów po rekonstrukcje 3D.
- Wyzwaniach związanych z opracowywaniem materiałów sprzed ponad pół wieku.
Spotkanie będzie wyjątkową okazją do premierowej prezentacji książki oraz cyfrowej rekonstrukcji jednego z pochówków, które dostępne są dla wszystkich do pobrania za darmo. Powstały one w ramach projektu „Birytualne cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza odkryte w Opolu-Groszowicach”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Ochrona zabytków archeologicznych 2023”.
Nie przegap! Zaznacz „Wezmę udział” i dołącz do nas na żywo na Facebooku, aby dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa jedno z najciekawszych cmentarzysk kultury łużyckiej w Polsce. Podczas transmisji będziecie mogli zadawać pytania naszemu gościowi!