Registrations have closed.
Polityczne rozgrywki, chęć zmiany statusus społecznego, nadzieja na wzbogacenie się… Czy ktokolwiek miałby czas przejmować się uczuciem? Małżeństwo w starożytnym Rzymie oficjalnie traktowano jako obywatelski obowiązek, w wyniku którego mieli urodzić się pełnoprawni obywatele. Związek związkowi jednak nie był równy i nawet sposób jego zawarcia mógł się różnić! Czasem potrzebni byli urzędnicy wraz ze świadkami, innym razem rozchodziło się o współżycie, a niekiedy w grę wchodzili bogowie.
Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej
Jak wyglądały zaręczny, zaślubiny, a następnie wspólne życie małżeńskie? Na co wolno było żonie, a na co nie wolno było mężowi? Jak traktowano niewierność małżeńską? Co na ten temat może nam powiedzieć historia i archeologia?
O tym wszystkim opowie nam w najbliższy czwartek o godz. 19:00, w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST, nasz gość:
- dr hab. JAKUB URBANIK, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk prawa, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego i Antycznego na Wydziale Prawa i Administracji UW, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i papirologii prawniczej, członek-korespondent Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.
Znów wracamy do starożytnego Rzymu! Jak zawsze udział w wykładzie jest darmowy i otwarty dla wszystkich chętnych, a zadawane w trakcie transmisji pytania przekazywać będziemy naszemu prelegentowi.
—-
Webinar zorganizowany został w ramach projektu „Różnymi drogami do przeszłości”, finansowanego przez Inicjatywę Doskonałości Uczelni Badawczej Uniwersytetu Warszawskiego.