„Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci” – nowa wystawa

Registrations have closed.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

„Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci” – nowa wystawa

162 162 people viewed this event.

W ramach tegorocznej Nocy Kultury w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera wystawę czasową pt. „Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci”. Jest to efekt dwuletnich pracy wykopaliskowych na terenach dawnych obozów jenieckich. Wydarzenie odbędzie się 28 czerwca 2024 r. w Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

Miejsce Pamięci w Łambinowicach to teren, na którym funkcjonowały obozy jenieckie i przesiedleńcze, z przerwami od 1870 aż do 1946 r. Największy z nich, kompleks założony przez Wehrmacht w czasie II wojny światowej, był miejscem niewoli dla ok. 300 tys. ludzi. Mimo wielu lat badań historia obozów w Lamsdorf wciąż skrywa wiele tajemnic.

W 2022 r. Muzeum rozpoczęło realizację interdyscyplinarnego projektu, w ramach którego połączono metody wykorzystywane w archeologii, historii i etnografii. Rezultatem badań było m.in. odkrycie setek drobnych przedmiotów związanych z niewolą jeńców, elementów dawnej architektury obozowej oraz śladów jenieckich mogił.  

Wystawa w przystępny sposób przybliża poszczególne etapy i najważniejsze wyniki prac. Jej autorzy, dr Dawid Kobiałka, dr hab. Michał Pawleta i dr Kamil Karski, opowiedzieli o badaniach używając zwięzłych słów i atrakcyjnych wizualnie zdjęć dokumentujących ich przebieg. Ekspozycję uzupełniają eksponaty – przedmioty wydobyte na terenie Miejsca Pamięci, oraz film dokumentalny w reż. Daniela Frymarka.

Otwarciu wystawy towarzyszą dodatkowe atrakcje przygotowane przez Muzeum. Na najmłodszych zwiedzających czekają warsztaty „Co tu się wydarzyło?!”, dzięki którym poczują się jak prawdziwy archeolog, poszukując ukrytych skarbów. Starsi mogą spróbować swoich sił w wyzwaniu sensorycznym „Dotknij przeszłości” i zdobyć interesujące nagrody.

Udział w  wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizator przyjmuje zapisy na warsztaty – e-mailowo lub telefonicznie (promocja@cmjw.pl, tel.: 573 785 910).

Miejsce i data wydarzenia: 28 czerwca 2024, godz. 17.00, w opolskiej siedzibie CMJW przy ul. Minorytów 3.

 

Date And Time

28-06-2024 to
10-09-2024
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends

css.php