Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali – KONTEKT
W najbliższy czwartek o godz. 18:45 serdecznie zapraszamy na kolejną transmisję na żywo z cyklu KONTEKST! W trakcie tego spotkania przeniesiemy się do malowniczego regionu Gwatemali, by zgłębić tajemnice unikalnych malowideł ściennych, które przez dziesięciolecia pozostawały ukryte pod warstwami farby w domostwach Majów Ixil.
O tych niesamowitych badaniach opowiadać będą:
- dr MONIKA BANACH – antropolożka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizująca się w kulturze Majów Ixil, uczestniczka Projektu Chajul oraz prowadząca badania nad rolą kobiet w społecznościach Majów Ixil.
- dr KATARZYNA RADNICKA-DOMINIAK – archeolog, ekspertka od sztuki i kultury Mezoameryki, od lat zaangażowana w dokumentację i konserwację malowideł w Chajul.
- dr hab. JAROSŁAW ŹRAŁKA, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – kierownik Projektu Chajul oraz Projektu Nakum, archeolog od lat badający mezoamerykańskie cywilizacje.
Podczas tego fascynującego spotkania dowiemy się, jak odkryto malowidła w Chajul oraz jakie znaczenie mają one dla lokalnej społeczności i badaczy z całego świata. Opowiemy o metodach konserwacji, a także o symbolice i historii tych dzieł. Dlaczego były one ukryte? Co nam mówią o kulturze Majów Ixil?
Dodatkowo, webinar towarzyszy trwającej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wystawie czasowej prezentującej wyniki projektu Chajul. Odkrycia dokonane przez polskich badaczy, przedstawione na wystawie, stanowią fascynujące świadectwo przeszłości i teraźniejszości Majów Ixil. A wszystko to zilustrowane niesamowitymi fotografiami autorstwa Roberta Słabońskiego! Na zobaczenie wystawy macie jeszcze czas do końca października b.r.!
Zaznacz „Wezmę udział” i dołącz do nas na żywo, by zgłębić tajemnice przeszłości i odkryć, jak współczesna nauka przywraca do życia zapomniane dziedzictwo Majów.