„Kiedy Mieszko stawiał grody…” – nowa wystawa plenerowa

Rezerwat Archeologiczny Genius loci, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

„Kiedy Mieszko stawiał grody…” – nowa wystawa plenerowa

185 185 people viewed this event.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę plenerową pod tytułem „Kiedy Mieszko stawiał grody…”, która przeniesie Państwa w fascynujący świat X wieku.

Wystawa ma na celu ukazanie, co działo się na różnych kontynentach podczas panowania naszego pierwszego władcy, Mieszka I. Jakie wydarzenia kształtowały Daleki Wschód? Czym zajmowali się mieszkańcy Ameryki Południowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w plenerze Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, tuż naprzeciwko wejścia do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Czas trwania wystawy: 28 czerwca 2024 r. – 28 lutego 2025 r.

Już 28 czerwca 2024 r. (piątek) o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy, na który gorąco zaprasza dyrekcja Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.

Wystawa „Kiedy Mieszko stawiał grody…” jest częścią większego projektu pod nazwą „Odyseja kulturowa”, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Program „Odyseja kulturowa” jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku, które odbywają się pod wspólnym tytułem „Akademia Genius loci”.

Głównym celem edycji zaplanowanej na rok 2024 jest przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej, inspirowanego eposem Homera „Odyseja”. Pragniemy skupić uwagę na tematyce podróży i ukazaniu jej różnorodnych aspektów. Podróż Odyseusza, będąca alegorią wędrówki życia, stanie się punktem wyjścia do refleksji nad rolą podróży w naszym życiu i kulturze.

Archeolodzy zaproszą Państwa na wędrówkę w czasie, prowadząc do różnych centrów cywilizacyjnych. Z kolei humaniści, tacy jak historycy, kulturoznawcy, filolodzy i filozofowie, zabiorą Państwa w podróż po różnych aspektach kultury i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój, poszukiwanie pożywienia, pracy, a także jako forma rozrywki, chęć poznania czy pielgrzymowanie.

Wystawa plenerowa „Kiedy Mieszko stawiał grody…” to niezwykła okazja do głębokiego zanurzenia się w historię i zrozumienia, jak różnorodne i fascynujące były dzieje świata w czasach Mieszka I. Zapraszamy do odwiedzenia Ostrowa Tumskiego i wzięcia udziału w tej wyjątkowej podróży przez wieki i kontynenty.

Kiedy Mieszko Stawial Grody

 

Date And Time

28-06-2024 to
28-02-2025
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends

css.php