Kazimierza Wielka. 6500 lat historii pod szkolnym boiskiem – KONTEKST
przez Archeologia Żywa
12 12 people viewed this event.
Zapraszamy na kolejny wykład na żywo z cyklu KONTEKST! Już 22 maja 2025 roku (czwartek) o godz. 19:00 na Facebooku „Archeologii Żywej” zabierzemy Was do Kazimierzy Wielkiej w woj. świętokrzyskim – miejsca, gdzie archeolodzy odkrywają nieznane rozdziały pradziejów, kryjące się jeszcze do niedawna pod szkolnym boiskiem.
Naszymi gośćmi będą:
- dr JOANNA ZAGÓRSKA-TELEGA z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizująca się w badaniach nad obrzędowością pogrzebową i przemianami kulturowymi okresu rzymskiego i wczesnej fazy wędrówek ludów.
- MARCIN M. PRZYBYŁA z firmy archeologicznej „Pryncypat”, specjalista w badaniach wielokulturowych osad i cmentarzysk od neolitu po epokę żelaza, lecz szczególnie związany z młodszą epoką kamienia.
Podczas wykładu porozmawiamy m.in. o:
- najstarszych fazach osadnictwa, od kultury malickiej przez kulturę mierzanowicką po epoki brązu i żelaza,
- niezwykłym cmentarzysku birytualnym z I w. p.n.e. – II w. n.e., gdzie odkryto zarówno groby ciałopalne, jak i wyjątkowo liczne pochówki szkieletowe
- a także jednym z czterech takich znalezisk w kraju: popielnicy wykonanej z rzymskiej situli z ozdobnymi ataszami w kształcie delfinów,
To spotkanie dla tych, którzy chcą usłyszeć o pracy archeologa „od podszewki” – i dowiedzieć się, jak jedna budowa w centrum miasta może zmienić stan naszej wiedzy!
Zaznacz „Wezmę udział” i dołącz do nas na żywo!