Jak po 100 latach odkryto Neptuna z Wrocławia? – KONTEKST
Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej
Neptun stojący na pl. Nowy Targ był jednym z często uwiecznianych na widokówkach symboli Wrocławia. Wszyscy myśleli, że przepadł na zawsze i podzielił los zniszczonego w 1945 placu Nowy Targ, który nie przetrwał oblężenia Festung Breslau. Okazuje się jednak, że po ponad stu latach nieobecności, barokowy Neptun w zeszłym roku powrócił do Wrocławia! Posąg nie jest kompletny, znajduje się w kawałkach, ale nie ma wątpliwości: to on!
Skąd Neptun we Wrocławiu? Dlaczego po ponad stu latach? Gdzie został odkryty i jak do tego doszło? O szczegółach prawdziwego dochodzenia, prowadzonego przez jednego historyka i pasjonata przeszłości Wrocławia, w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST w czwartek 16 lutego o godz. 19:00, opowie sam odkrywca:
- dr TOMASZ SIELICKI – historyk, pasjonat, wrocławski regionalista, od lat będący na tropie fontanny Neptuna z dawnego Breslau, co w końcu zostało przypieczętowane niekwestionowanym sukcesem,
- będzie z nami również ANDRZEJ DACZKOWSKI – bo skoro o odkryciach mowa, to nie może zabraknąć redaktora naczelnego „Odkrywcy” – jedynego w Polsce popularnonaukowego miesięcznika o tematyce eksploracyjno-historycznej.
Napisalibyśmy, że to spotkanie obowiązkowe dla każdego pasjonata najnowszej historii Wrocławia, ale niech będzie – zdecydujcie sami.
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.
Na zdjęciu: fontanna Neptuna przed przebudową na pocztówce z lat 1870-1880 (fot. i wyd. Hermann Krone, z fotopolska.eu)