Iron Men, czyli o kulturze przeworskiej – webinar KONTEKST
Przez chwilę naprawdę myśleliśmy o przerobieniu na potrzeby tego wydarzenia tekstu piosenki zespołu Black Sabbath… ale równie szybko stwierdziliśmy, że to trochę za dużo zachodu. Tym razem rozmawiamy o kulturze przeworskiej!
Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej
Jeśli chcielibyśmy stworzyć ranking najbardziej znanych kultur archeologicznych wyróżnianych w pradziejach terenów współczesnej Polski, to z całą pewnością kultura przeworska byłaby w TOP5. Może nawet TOP3? Jednocześnie z pewnością się zgodzicie, że kultura łużycka dostałaby bezkonkurencyjne miejsce pierwsze!
W kolejnym otwartym spotkaniu z cyklu KONTEKST, które odbędzie się 24 czerwca o godz. 20:00, rozmawiać będziemy jednak o tych pierwszych! Kim byli twórcy społeczności, których relikty nazywamy kulturą przeworską? Skąd się wzięli? Jak wyglądało ich życie? Co po sobie pozostawili?
O tym wszystkim opowiedzą:
- dr hab. Bartosz Kontny, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Wydziału Archeologii UW, specjalizujący się w archeologii okresu przedrzymskiego, rzymskiego i wędrówek ludów w barbarzyńskiej Europie, którego z pewnością kojarzycie z artykułów w Archeologii Żywej, poświęconych właśnie kulturze przeworskiej,
- oraz dr hab. Piotr Łuczkiewicz, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS, archeolog, również specjalizujący się w badaniach, nie tylko osadnictwa, ale m.in. również uzbrojenia ludności, żyjącej we wspomnianych okresach na terenach dzisiejszej Polski.
A do wszystkich wymienionych pytań, dojdą jeszcze te zadawane przez widzów, którzy uczestniczyć będą w naszej transmisji na żywo! Czy nasi goście znów podołają i zaspokoją ciekawość naszych widzów? Bądźcie z nami, to przekonacie się na żywo.
DZIEŃ: 10.06.2021
GODZINA: 20:00
MIEJSCE: to wydarzenie na Facebooku (bez rejestracji, formularzy i limitów, wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, prosimy nie klikać w linki publikowane z innych kont niż profil miesięcznika Odkrywca i kwartalnika Archeologia Żywa)
Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach