Registrations have closed.
Archeolodzy znają już kilkanaście miejsc na terenie Peru, gdzie około 500 lat temu na szczytach gór lub wulkanów, Inkowie składali dzieci w ramach tzw. rytuału capacocha. Był on ważnym rytuałem mającym za zadanie wybłaganie łask bogów czczonych w Imperium Inków.
Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej
W trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST, w najbliższy czwartek (05.05.2020) o godz. 19:00, będziecie mieli okazję posłuchać osoby, która bierze czynny udział w badaniach m.in. dziecięcych mumii, które zachowały się do naszych czasów.
A będzie z nami:
- DAGMARA SOCHA – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, która pracuje w Centrum Badań Andyjskich UW, zajmująca się bioarcheologią (czyli badaniem ludzkich szczątków) obszaru andyjskiego, w szczególności kulturą Nazca oraz Imperium Inkaskim, uczestniczyła w licznych pracach terenowych na terenie Peru, między innymi w Cahuachi (głównym ośrodku kultury Nazca), czy Muacallacta (inkaskim centrum ceremonialnym), a aktualnie koncentruje się na badaniach ofiar rytuału capacocha.
W końcu to się stanie! Oto pierwszy KONTEKST poświęcony archeologii kultur prekolumbijskich Ameryki Południowej. Do tej pory tylko raz zawędrowaliśmy na półkulę zachodnią, ale było to już jakiś czas temu, więc najwyższa pora to zmienić.