Gdzie podziały się średniowieczne plagi? – webinar KONTEKST
Patogeny, czyli czynniki chorobotwórcze w postaci bakterii, wirusów, grzybów czy protistów, otaczają nas z każdej strony!
Na dzień dzisiejszy, możemy wyróżnić około 1,5 tysiąca gatunków ludzkich patogenów, które zabierają przeszło 16 milionów istnień rocznie. Szacuje się, że częstość występowania chorób zakaźnych była jeszcze wyższa w przeszłości, szczególnie w średniowieczu, kiedy to ogólnie niehigieniczne warunki życia i brak odpowiedniej wiedzy napędzały ich rozpowszechnienie. Co stało się ze słynnymi średniowiecznymi plagami? Jakie są ich konsekwencje dla naszego zdrowia? Kto to wszystko bada? Wszyscy wierni Czytelnicy Archeologii Żywej pewnie wiedzą co się święci!
W kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKSt, które odbędzie się 4 listopada 2021 r. o godz. 18:00, gościć będziemy:
- Joannę Bonczarowską – antropolog biologiczną, biolog molekularną, obecnie doktorantkę w Międzynarodowej szkole Biologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Niemczech, a przy okazji autorkę artykułu o bardzo podobnym tytule, opublikowanego w poprzednim numerze Archeologii Żywej.
I choć ów numer niedawno pożegnaliśmy z półek salonów prasowych, to przecież nie zaszkodzi rozwinąć ten jakże intrygujący temat. Liczymy, że jak zawsze stawicie się licznie i zasypiecie nas lawiną pytań.
Wstęp oczywiście wolny!
Do zobaczenia!
DZIEŃ: 04.11.2021
GODZINA: 18:00
MIEJSCE: to wydarzenie (bez rejestracji, formularzy i limitów, wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, zaś Facebook wyśle powiadomienie)