Europejskie Dni Archeologii 2024

Registrations have closed.
Narodowy Instytut Dziedzictwa

Europejskie Dni Archeologii 2024

183 183 people viewed this event.

Już wkrótce – 14, 15 i 16 czerwca – odbędzie się 6. edycja Europejskich Dni Archeologii. EDA to wydarzenia, wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy, przybliżające dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator wydarzenia zaprasza instytucje zajmujące się tematyką archeologii do udziału w największym tego typu wydarzeniu w Europie.

Podczas ubiegłorocznych Europejskich Dni Archeologii ponad 50 instytucji zorganizowało 115 wydarzeń w 53 miejscach w całej Polsce. W trakcie trzydniowego archeologicznego festiwalu można było wziąć udział w warsztatach, wykładach, pokazach tematycznych spacerach i piknikach. Zainteresowani mogli również samodzielnie wziąć udział w wykopaliskach, doświadczając prawdziwego życia archeologa i uczestnicząc w odkrywaniu niewyjaśnionych zagadek przeszłości.

ODKRYJ WYDARZENIE W SWOJEJ OKOLICY

W skład grona organizatorów EDA wchodzą instytucje związane z archeologią. W inicjatywie udział biorą zarówno najbardziej znane instytucje, jak muzea archeologiczne (np. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), Instytut Archeologii i Etnologii PAN, uniwersytety i instytuty naukowe oraz inne muzea z całej Polski, ale również koła naukowe, stowarzyszenia, fundacje, jak i bardzo małe placówki, które w tych dniach mają okazję zaprezentowania swoich działań.

Europejskie Dni Archeologii (#EDA2024)

Europejskie Dni Archeologii to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 roku, która została zainicjowana w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap).

Europejskie Dni Archeologii to wydarzenia, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Ich uczestnicy mają doskonałą okazję do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii. To szereg działań promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne, a także forma poznawania historii, poprzez aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury. To możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkami sprzed tysięcy lat.

Europejskie Dni Archeologii co roku odbywają się w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii. Szczegółowe informacje oraz wykaz wydarzeń będą dostępne na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa – ogólnopolskiego koordynatora wydarzenia. Lista wydarzeń w całej Europie jest publikowana na stronie INRAP.    

Patrona medialny: m.in. Archeologia Żywa.

Wydarzenia polecane przez Archeologię Żywa

 

Date And Time

14-06-2024 to
16-06-2024
 

Lokalizacja

 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends