Europejskie Dni Archeologii 2022
17, 18 i 19 czerwca 2022 roku odbędą się tegoroczne obchody Europejskich Dni Archeologii 2022! Z tej okazji wiele instytucji i organizacji przygotowało prawdziwą masę atrakcji dla pasjonatów odkrywania przeszłości w całym kraju.
Europejskie Dni Archeologii (JEA) (journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/Home) to impreza cykliczna zainicjowana przez francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap). Od 2010 organizowano je tylko we Francji, a od 2019 r. w całej Europie. W ramach EDA co roku odbywa się ponad 1000 wydarzeń (w Polsce w 2021 r. było ich ponad 90).
Co roku w organizację Europejskich Dni Archeologii włączają się niezależni archeolodzy, instytucje badawcze, uniwersytety, muzea, laboratoria, stowarzyszenia, archiwa oraz władze lokalne. Wydarzenia, skierowane do dzieci i dorosłych, obejmują warsztaty, pokazy, wycieczki oraz wiele innych atrakcji. Od paru lat, w Polsce wydarzenie koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zapraszamy do udziału we wszystkich organizowanych wydarzeniach EDA 2022 w Polsce – tutaj znajdziecie interaktywną mapę – sprawdźcie co dzieje się w Waszej okolicy: https://journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/map
Harmonogram wydarzeń w postaci pliku pdf dostępny jest zaś pod tym linkiem: Wydarzenia EDA 2022 – Polska
5 wydarzeń polecanych przez Archeologię Żywą
W tej części będzie zero obiektywizmu! Organizatorzy skontaktowali się z nami i poprosili o udostępnienie informacji, więc tak też robimy!
1. Czym handlowano u nas dawno temu? – AŻ i Krzemionki
Na pierwszym miejscu oczywiście my, czyli popularnonaukowe, piątkowe wykłady organizowane we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Rezerwatem „Krzemionki”. Rozpoczynamy o godz. 16:00, planowany czas trwania to 3 godziny. Jeśli nie możecie dołączyć do nas w Krzemionkach, to wszystko transmitowane będzie na naszym Facebooku online w wydarzeniu pod tym linkiem, a zapis pojawi się w późniejszym czasie na naszym kanale YouTube.
https://archeologia.com.pl/event/smaz-2022/
2. Tabulae – najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu – Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Mini-wystawa zorganizowana z okazji Europejskich Dni Archeologii 2022 w białostockim Ratuszu ma na celu zaprezentowanie najstarszych gier planszowych odkrytych na terenie województwa podlaskiego pochodzących ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wystawie będą towarzyszyć zrekonstruowane na podstawie znalezisk gry tablicowe, w które będzie można zagrać!
3. Ludzie Ognia – Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu
Piąta edycja imprezy plenerowej „Ludzie Ognia”, organizowanej na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, mieszczącego się w dawnym Arsenale Miejskim, poświęcona będzie prezentacji rzemiosł praktykowanych na Śląsku w początkach naszej ery, opartych na wykorzystaniu ognia.
4. EDA 2022 w Krakowie – Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Zwiedzanie muzealnych pracowni, warsztaty dla dzieci i dosłownie ogrom wykładów na każdy temat, a wszystko od piątku do niedzieli. https://journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/fiche-initiative/12898/Muzeum-Archeologiczne-w-Krakowie-Archaeological-Museum-in-Krakow
5. Zamek rycerski w Witkowie – Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
Witków należy do najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznych siedzib rycerskich na Śląsku. Muzeum zaprasza do odwiedzenia terenu badań wykopaliskowych i odkrycia tajemnic zamku w Witkowie. Oprowadzanie odbędzie się w języku polskim i angielskim, a całość transmitowana będzie na ich kanale YouTube. https://journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/fiche-initiative/13788/Muzeum-Archeologiczne-w-Biskupinie