Domy i inne budynki kultury przeworskiej – KONTEKST
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Myśląc o życiu dawnych mieszkańców ziem dzisiejszej Polski nie sposób pominąć ich domów. Dlatego też w archeologicznych artykułach, książkach, wykładach i filmach często padają takie określenia jak obiekt, ziemianka, półziemianka, dom słupowy, konstrukcje zrębowe, dołki posłupowe czy negatywy, ale z ich objaśnianiem bywa już różnie.
Zapis spotkania na kanale YouTube AŻ
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co dokładnie one oznaczają? Jak wyglądały domy społeczności z przełomu er? W jaki sposób z dziur w ziemi archeolodzy są w stanie odtwarzać wygląd całych budynków? Co tak właściwie widać w archeologicznej dokumentacji? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie kolejnego internetowego spotkania na żywo z cyklu KONTEKST, które rozpocznie się już w najbliższy czwartek o godz. 19:00.
Naszym gościem będzie:
- Jan Bulas – archeolog, prezes „Fundacji ARCH”. niezależny badacz z firmy „Fi Projekt Jan Bulas”, specjalizujący się w badaniach stanowisk kultury przeworskiej, współtwórca projektu „Ekspedycja Rzemienowice”, skoncentrowanego na badaniach epoki żelaza między Nidą a Nidzicą.
Razem z nim zagłębimy się w proces interpretacji śladów dawnego budownictwa, odkrywanych w trakcie wykopalisk, koncentrując się na pradziejowych domostwach i innych budynkach ze stanowiska w Rzemienowicach. Znając jednak życie, na pewno nie ograniczymy się wyłącznie do tego jednego miejsca! A gdzie zawędrujemy ostatecznie? Przekonacie się na własne oczy dołączając do nas na żywo w czwartek wieczorem!