Dama z Ampato. Podążając za bogami Inków – KONTEKST
Dołącz do nas w najbliższy czwartek, 30.11.2023 o godz. 18:00, by poznać tajniki starożytnego rytuału Inków i unikalną historię Damy z Ampato. W 1995 roku, na południu Peru, archeolog Johan Reinhard i peruwiański przewodnik Miguel Zarate odkryli na górze Ampato doskonale zachowaną mumię nastoletniej ofiary – dziewczynki, której twarz niedawno została zrekonstruowana, by wyglądała jak żywa.
Nasz wykład przybliży proces rekonstrukcji Damy z Ampato, wykonanej przez szwedzkiego artystę i archeologa Oscara Nilssona, z użyciem technik kryminalistycznych i skanów tomografii komputerowej. Poznaj niezwykłe szczegóły tego projektu, jak ręczne tkanie kopii szala i nakrycia głowy Juanity, które pomogły w maksymalnym przybliżeniu jej wyglądu do rzeczywistości!
Dowiedz się więcej o rytuale capacocha, w którym dzieci były pośrednikami między bogami a ludźmi, i o kontekście archeologicznym tego niezwykłego odkrycia, włącznie z badaniami ostatnich tambos (stacji przystankowych), na których odprawiono ceremonie ku czci ofiar w drodze na szczyty. O wszystkim opowiadać będą dwie polskie badaczki zaangażowane w tworzenie najnowszej wystawy Muzeum Andyjskich Sanktuariów w Peru:
- dr DAGMARA SOCHA z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się badaniem ludzkich szczątków obszaru andyjskiego, w szczególności kulturą Nazca oraz Imperium Inkaskim, a aktualnie koncentrująca się na badaniach ofiar rytuału capacocha, koordynatorka całego, wspomnianego projektu i wystawy,
- oraz dr DOMINIKA SIECZKOWSKA-JACYNA również z Centrum Badań Andyjskich UW a od niedawna także związana z Instytutem Fizyki na Politechnice Śląskiej, na co dzień badająca systemy wodne w rejonie Narodowego Parku Archeologicznego Machu Picchu oraz chronologię rozwoju Państwa Inków, a w tym projekcie współodpowiedzialna za cyfrowe rekonstrukcje zabytków i stanowisk archeologicznych.
Na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu #KONTEKST będziemy również omawiać interaktywne elementy wystawy, w tym hologramy zabytków i możliwość wirtualnej pielgrzymki, śladami inkaskich dróg. Transmisja wyjątkowo rozpocznie się o godz. 18:00, więc miejcie to na uwadze jeśli przyzwyczailiście się do stałej pory,
Zaznacz „Wezmę udział” i otrzymaj powiadomienie gdy rozpocznie się transmisja!