Czym jest Poczet Odtwórców Polskich? – webinar KONTEKST
Jest takie polskie przysłowie głoszące, że ponoć nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę. I o ile w codziennym życiu zawarta w nim mądrość jest z całą pewnością bardzo cenna, to w rekonstrukcji historycznej wydaje się to bardziej skomplikowane Jakość wykonania szat, sukni, mundurów, akcesoriów, dbałość o detale, wierność źródłom – to wszystko wyraźnie pokazuje stopień zaangażowania danej osoby. W końcu każdemu z odtwórców zależy, by było jak najlepiej i już na pierwszy rzut oka, jesteśmy to w stanie ocenić.
Na całe szczęście dla nas wszystkich, pojawiła się jedna osoba, która postanowiła uchwycić w obiektywie piękno polskiego ruchu rekonstrukcyjnego. Ruchu setek ludzi z niesamowitą wiedzą, pasją oraz co najważniejsze – chęcią dzielenia się nimi. W ten sposób powstał unikatowy projekt pt. Poczet Odtwórców Polskich!
W trakcie kolejnego otwartego spotkania online z cyklu KONTEKST, które odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 20:00, porozmawiamy z twórcą i odtwórcami odpowiedzialnymi za całe wynikłe z tego powodu zamieszanie. Liczymy, że dowiemy się co nieco nie tylko o samym projekcie, ale również o fotografii, odtwórstwie, o tym jak zacząć swoją przygodę oraz ponarzekamy wspólnie na wszystkie przełożone festiwale.
Będą z nami:
- Bartosz Janiczek – autor Pocztu Odtwórców Polskich, odpowiedzialny za znany wielu osobom profil Rekografia, fotograf z pasji, a podobno też z wykształcenia, odtwórca, wykładowca, książkoholik i entuzjasta spędzania czasu w terenie,
- Gabriela Krysińska – czynna zawodowo graficzka oraz wykładowczyni akademicka tego przedmiotu, a z zamiłowania rekonstruktorka XVIII i XIX wieku; widoczna na tytułowej grafice pod postacią przełożonej klasztoru żeńskiego Matki Lutosławy,
- Łukasz Gładysiak – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii, zawodowy popularyzator historii, odtwórca, muzealnik, dziennikarz; występujący powyżej jako podporucznik pilot 1. Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej Polnej.
Możecie się spodziewać ogromnej liczby świetnych zdjęć! Jak zawsze znajdzie się też z pewnością czas na pytania i odpowiedzi. Widzimy się w czwartek wieczorem przed monitorami.
Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.