Chodź pomaluj mój świat… Garncarstwo kultury łużyckiej – webinar KONTEKST
Na żółto i na czerwooonooo! A teraz przyznać się, kto przeczytał tytuł i te początkowe słowa, w rytm piosenki zespołu 2 plus 1? Mamy nadzieję, że przynajmniej parę osób pamięta takie klasyki.
Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej
Zwyczaj malowania ciała, skór, tkanin, przedmiotów, mieszkań towarzyszył człowiekowi zapewne od momentu jego pojawienia się na Ziemi. Wynikał z potrzeby opowiadania o przeżywanych emocjach i otaczającym świecie. Przejaw tej kreatywności jest silnie obecny również w rzemiośle garncarskim. Fenomen kolorowej ceramiki pojawiał się i znikał na różnych terytoriach i w różnym czasie ale zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem. Tak też było z tzw. halsztacką, śląską czy nadodrzańską ceramiką malowaną.
Jeśli piękna malowana ceramika kojarzy się Tobie wyłącznie z przereklamowanymi amforami antycznej Grecji, a na zabytki odkrywane na terenach dzisiejszej Polski patrzysz z pogardą, to kolejny KONTEKST jest właśnie dla Ciebie! W końcu w Archeologii Żywej jesteśmy po to by chwalić nasze, gdy zna się tylko cudze. Spotykamy się tradycyjnie w czwartek, 29.07.2021 o godz. 20:00!
A specjalistką, która wytłumaczy nam: jak wyglądało garncarstwo w kulturze łużyckiej, czym różnią się poszczególne wyroby, skąd pochodziły surowce czy farby i dlaczego to wszystko jest ważne z naukowego punktu widzenia, będzie dr Dagmara Łaciak! Zatrudniona w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, nie stroniąca od współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, specjalizująca się w badaniach ceramiki pochodzącej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, wykorzystująca w tym celu analizy archeometryczne, która niejeden garnek w swym życiu własnoręcznie ulepiła.
Kto przeczytał artykuł jej autorstwa w numerze Archeologia Żywa 4 (70) 2018 z pewnością był równie zaskoczony co nasza redakcja, że w tak interesujący sposób da się pisać o ceramice. A co wydawałoby się niemożliwe: na żywo opowiada jeszcze ciekawiej! W trakcie transmisji jak zawsze będzie możliwość zadawania pytań, więc liczymy na Waszą obecność.