ArcheoPeryferia. Małopolski Przełom Wisły 1000 lat temu

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ArcheoPeryferia. Małopolski Przełom Wisły 1000 lat temu

12 12 people viewed this event.

Już 20 lipca 2025 roku Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wyjątkową wystawę czasową pt. „ArcheoPeryferia. Małopolski Przełom Wisły 1000 lat temu”. Uroczysty wernisaż rozpocznie się o godzinie 12.00!

Wystawa przenosi zwiedzających do wczesnego średniowiecza, gdy Małopolski Przełom Wisły, choć długo pozostający poza granicami rodzącego się państwa Piastów, odgrywał strategiczną rolę na przecięciu najważniejszych szlaków handlowych Europy.

Ekspozycja ukazuje imponującą sieć grodzisk (m.in. w Chodliku, Kłodnicy i Żmijowiskach), dynamiczny rozwój osadnictwa oraz bogactwo znalezisk świadczące o intensywnych kontaktach międzynarodowych tych terenów. W centrum uwagi znalazło się monumentalne grodzisko w Chodliku, jedno z największych w Polsce, oraz osada w Trójcy, która w XI wieku była tętniącym życiem ośrodkiem handlu i rzemiosła. Wśród znalezisk znajdują się m.in. monety, odważniki i przedmioty pochodzące z obszaru Rusi.

Narracja wystawy prowadzi przez przełomowy moment w historii regionu – upadek dawnych ośrodków plemiennych i powstanie piastowskich grodów w Sandomierzu, Zawichoście i Opatowie. To czas fundamentalnych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych, które na nowo zdefiniowały rolę tych ziem w ramach Europy Środkowej.

„ArcheoPeryferia” pokazują, że peryferia nie muszą być prowincją – mogą być punktem styku światów, miejscem wymiany i integracji.

Do zobaczenia na wystawie!

Patronat medialny: „Archeologia Żywa

 

Date And Time

20-07-2025 to
22-02-2026
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends