
9. Sądecka Watra Archeologiczna 2025
Towarzystwo Karpackie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Dom Sądecki zapraszają na dziewiątą edycję Sądeckiej Watry Archeologicznej. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 26–27 lipca 2025 roku na terenie trzech wyjątkowych stanowisk archeologicznych: Góry Zyndrama w Maszkowicach, grodziska w Marcinkowicach oraz Babiej Góry w Zabrzeży.
PROGRAM WYDARZENIA
Sobota, 26 lipca 2025 – Maszkowice, Góra Zyndrama
– 10.00–12.00 – I tura zwiedzania
– 14.00–16.00 – II tura zwiedzania
Niedziela, 27 lipca 2025
– 11.00–13.00 – Marcinkowice, grodzisko (proponowane miejsce zbiórki: 49.668650, 20.669161)
– 16.00–17.00 – Zabrzeż, Babia Góra
O wydarzeniu:
Zwiedzanie Góry Zyndrama w Maszkowicach będzie okazją do poznania jednego z najważniejszych i najciekawszych stanowisk z wczesnej epoki brązu w Polsce. Od piętnastu lat prowadzone są tu badania archeologiczne, które ujawniły pozostałości osad z różnych okresów, w tym spektakularne kamienne fortyfikacje datowane na ok. 1725 r. p.n.e. – najstarszą tego typu konstrukcję w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Umocnienia zostały częściowo wyeksponowane i docelowo mają stać się częścią rezerwatu archeologicznego organizowanego przez Gminę Łącko.
Podczas sobotnich spacerów archeolodzy nie tylko przybliżą historię miejsca, ale także zaproszą uczestników do aktywnego udziału – będzie możliwość zajrzenia do wykopu badawczego i poznania warsztatu pracy terenowej.
Niedziela rozpocznie się wizytą w Marcinkowicach, gdzie znajduje się grodzisko użytkowane przez lokalne społeczności we wczesnej epoce brązu. To właśnie z tego stanowiska pochodzi słynny skarb brązowy odkryty w 1941 roku, który stał się przedmiotem badań Rudolfa Jamki – jednej z ważniejszych postaci krakowskiej archeologii XX wieku. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć oryginalne znaleziska i poznać ich historię, w tym również kontekst dramatycznych realiów działalności naukowej w czasie okupacji.
Na zakończenie, o godz. 16.00, zaplanowano krótką wycieczkę na Babią Górę w Zabrzeży, gdzie trwają prace rozpoznawcze nad kolejnym interesującym miejscem związanym z pradziejowym osadnictwem karpackim.
Informacje organizacyjne:
📍 Wstęp wolny
📞 Zapisy i kontakt: Robert Księżopolski – tel. 668 840 034
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych archeologią, historią regionu i dziedzictwem Karpat. Watra to nie tylko spotkanie z nauką – to także okazja do wspólnego odkrywania przeszłości w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.
Watra organizowana jest we współpracy z Gminą Łącko i Oddziałem Nowosądeckim Towarzystwa Historycznego, pod patronatem medialnym czasopisma i portalu „Archeologia Żywa”.