8. Sądecka Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama w Maszkowicach

Registrations have closed.
Towarzystwo Karpackie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

8. Sądecka Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama w Maszkowicach

235 235 people viewed this event.

Serdecznie zapraszamy na 8. Sądecką Watrę Archeologiczną, która odbędzie się w dniach 13-14 lipca 2024 roku. To wyjątkowe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do odkrywania fascynujących tajemnic historii i archeologii Karpat, a także do cieszenia się malowniczymi okolicami Kotliny Łąckiej i Doliny Dunajca.

Udział w wydarzeniu zapewnia unikalną możliwość zwiedzenia stanowisk archeologicznych z okresu prehistorycznego i średniowiecznego pod okiem ekspertów. To fascynująca podróż w czasie, od epoki brązu po wydarzenia II wojny światowej. Uczestnicy będą mogli skorzystać z profesjonalnego oprowadzania i bogatych w wiedzę komentarzy archeologów i historyków. Jest to doskonała okazja do poznania mniej znanych epizodów wojny obronnej we wrześniu 1939 roku oraz sposobów, w jakie wojna może trwale naznaczyć krajobraz.

Program wydarzenia:

13 lipca 2024 r. (sobota):

  • 10:00-13:00 – Zwiedzanie stanowiska archeologicznego na Górze Zyndrama w Maszkowicach, pod fachową opieką archeologów, w tym kierownika badań – dr. hab. Marcina Przybyły, prof. UJ, z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • 15:00-16:00 – Zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Zabrzeży na Babiej Górze. Spotkanie przy drodze asfaltowej w połowie wzniesienia.

14 lipca 2024 r. (niedziela):

  • 10:00-13:00 – Wycieczka terenowa na Wzgórze Wietrznice, gdzie zachowały się umocnienia ziemne, pozostałości po fortyfikacjach polskiego oddziału KOP z września 1939 roku. Po tych historycznych miejscach oprowadzi dr Dawid Golik z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki „Wrzesień 1939 w dolinie Dunajca” (Kraków 2018). Zbiórka w okolicach Sklepu Lewiatan w Tylmanowej.

Organizatorzy i Partnerzy:

  1. Sądecka Watra Archeologiczna jest organizowana przez Towarzystwo Karpackie we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wójtem Gminy Łącko, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Nowy Sącz oraz Domem Sądeckim w Zarzeczu. Patronat medialny objęło czasopismo popularnonaukowe „Archeologia Żywa”.

Kontakt z organizatorami:

Robert Księżopolski, Towarzystwo Karpackie
robertksi@gmail.com
tel. 668 840 034

Mamy nadzieję, że udział w 8. Sądeckiej Watrze Archeologicznej przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki kulturowej w Kotlinie Łąckiej i Dolinie Dunajca. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, archeologii i turystyki kulturowej do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu i wspólnego odkrywania bogatego dziedzictwa naszego regionu.

 

Date And Time

13-07-2024 to
14-07-2024
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends

css.php