, , ,

„Przeszłość lasem porosła” – książka do pobrania o badaniach UAM kurhanów w Mirosławiu

|


Słowa kluczowe: , , , ,

Podjęliśmy współpracę z zespołem naukowców z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, któremu przewodniczy prof. UAM dr hab. Andrzej Michałowski. Zespół pod kierownictwem pana profesora w roku 2022 prowadzi kolejne badania w ramach piątego sezonu. Każdy sezon obfituje w nowe, ciekawe odkrycia.

Prawie każdego roku udaje się zebrać sporo artefaktów świadczących o bardzo wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego kultury wielbarskiej, bo z taką mamy do czynienia w przypadku miejsc pochówku – kurhanów zlokalizowanych na stanowisku Mirosław. Wszystkie te artefakty podlegają prawnej ochronie konserwatorskiej. Wszystkie również poddawane są czasochłonnej, misternej konserwacji. Dzięki tym zabiegom wiele z nich odzyskuje dawny blask, stając się tym samym cennym materiałem do dalszych badań. W roku 2021 narodziła się myśl, by chociaż część zebranych zabytków pokazać wszystkim zainteresowanym.

I tak oto w Państwa ręce oddajemy album pt. „Przeszłość lasem porosła” zawierający fotografie tych zabytków, które zdaniem autorów są najciekawsze. Celem zapoznania Państwa ze specyfiką badań archeologicznych prowadzonych na terenach leśnych, z charakterystyką badanej kultury oraz specyfiką tej konkretnej społeczności, zamieściliśmy sześć artykułów, których autorami są zarówno naukowcy, historycy, jak i leśnicy praktycy. W tym miejscu składam serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w powstanie tej publikacji: autorom artykułów, zdjęć, autorce akwareli oraz leśniczemu Leśnictwa Jabłonowo.

Szczególne podziękowania kieruję w stronę Pana Profesora UAM dr. hab. Andrzeja Michałowskiego za koordynację i nadzór naukowy podczas powstawania tej publikacji. Wszystkim odbiorcom, czytelnikom życzę owocnej, pasjonującej lektury. Jestem przekonany, że dzięki niej przeniosą się Państwo myślami i duchem do lasu tamtych czasów.

Z leśnym pozdrowieniem Darz Bór!

Damian Szcześniak
Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia

Przeszlosc Lasem Porosla
Naciśnij obrazek, by przejść do darmowego ebooka

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php