Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku

27 listopada 2019 - 14 czerwca 2020

8zł

Na nowej wystawie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku można zobaczyć 200 zabytków pochodzących z okresu od XVI wieku do czasów nowożytnych. Wśród zabytkowych przedmiotów znajdują się między innymi: grzebienie, szczoteczki do zębów, akcesoria kosmetyczne, nocniki, elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, okulary, narzędzia chirurgiczne, strzykawki, butelki i pojemniki aptekarskie, fajki do tytoniu.

Dzięki ilustrowanym posterom wystawowym zwiedzający dowiadują się, jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan, skąd czerpano wodę pitną, jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej, a także gdzie powstawały szpitale i apteki.

Dobrym wyznacznikiem stopnia higieny i warunków życia dawnych populacji jest występowanie zmian na szkielecie. Z badań antropologicznych dowiadujemy się, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Historię poznajemy na przykładzie szkieletu odkrytego w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku. Szczątki te należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.

Oddzielny wątek poświęcono Wasserkunstowi, czyli kunsztowi wodnemu, który funkcjonował w Gdańsku od 1536 r. To wysoko wydajne, zaawansowane technicznie urządzenie jako jedno z pierwszych w Europie było wyposażone w pompy tłokowe; pisano o nim w XVII-wiecznych podręcznikach do mechaniki.

Dodatkowych atrakcji dostarczają multimedia:

  • 14-minutowy film animowany pokazujący dawne lecznictwo – w tym rekonstrukcje zabiegów chirurgicznych, takich jak amputacja kończyny lub trepanacja czaszki – rozwój gdańskich szpitali oraz straszliwe zarazy nawiedzające miasto;
  • aplikacja edukacyjna „Wyczyść kocmołucha”, gra typu drag & drop(przeciągnij i upuść) polegająca na wybieraniu przedmiotów, dzięki którym bohater odzyska higienę osobistą i schludny wygląd.

Opracowując aspekty medyczne wystawy, muzealnicy konsultowali się z pracownikami naukowymi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Wystawa została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.

Szczegóły

Początek:
27 listopada 2019
Koniec:
14 czerwca 2020
Koszt:
8zł
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Witryna internetowa:
http://bit.do/fiMnQ

Organizator

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Telefon:
(58) 322 21 00
Adres e-mail:
sekretariat@archeologia.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Mariacka 25/26
Gdańsk, pomorskie 80-833 Polska
+ Google Map
Telefon:
(58) 322-21-00
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php