Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zapomniane cmentarzysko w cieniu cerkwi – KONTEKST

28 lipca 19:00 - 20:15

Bezpłatnie
Cmentarzysko W Cieniu Cerkwi3

Ulokowany u źródła Biebrzy Nowy Dwór, jest dziś niewielką miejscowością, która wyróżnia się długą historią jak na miasteczko w województwie podlaskim. Powstał w początkach XVI wieku z inicjatywy biskupa wileńskiego – Wojciecha. Do momentu rozbiorów był to istotny ośrodek miejski, lecz niestety po zmianach granic stracił na znaczeniu na rzecz sąsiednich miejscowości.

Dotychczas nierozwiązaną zagadką była lokalizacja pierwszej cerkwi Nowego Dworu. Nowych informacji dostarczyły jednak badania ratownicze przeprowadzone przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku! Odkryto skraj cmentarzyska wstępnie datowanego na okres od początku XVI do połowy wieku XIX. A czy udało się odkryć cerkiew? Czy jesteśmy w stanie stwierdzić kim byli zmarli? W jakich warunkach żyli ówcześni mieszkańcy Nowego Dworu?
W trakcie najbliższego spotkania na żywo z cyklu KONTEKST, które odbędzie się już w najbliższy czwartek (25.07.2022) o godz. 19:00, dowiecie się wszystkiego na temat tego niespodziewanego odkrycia! A przybliżą je, goszczący u nas ponownie:
  • Hubert Lepionka – archeolog, asystent w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, kierownik wspomnianych badań, pośród swych szerokich zainteresowań na pierwszym miejscu stawiający przede wszystkim archeologię Podlasia,
  • oraz Angelika Słodka – absolwentka biologii człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, aktualnie również studentka archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, uczestnicząca w pracach terenowych i odpowiedzialna za analizy antropologiczne ekshumowanych ludzkich szczątków.
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.

Szczegóły

Data:
28 lipca
Godzina:
19:00 - 20:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , ,
Witryna internetowa:
https://fb.me/e/oItM0QfpH

Organizator

Archeologia Żywa
Adres e-mail:
redakcja@archeologia.com.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Dodaj komentarz

css.php